Banan- Zastosowanie w kuchni

Banan to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Często gości w kuchniach na całym świecie. Wyróżnia się dwie odmiany bananów- banany słodkie (plamiste, pizang) oraz skrobiowe (rajskie, plantany). Te skrobiowe są przeznaczone głównie do gotowania.
Banany są doskonałym źródłem potasu, magnezu i manganu. Pierwiastki te wpływają na lepszą koncentrację, sprzyjają nauce oraz korzystnie wpływają na ciśnienie krwi i układ krwionośny. Ponadto zawierają tryptofan, który poprawia nastrój. Jeżeli dużo ćwiczysz, to dojrzały banan zapewni szybką porcję łatwo przyswajalnych cukrów, które podniosą poziom energii w organizmie. 

Banany spożywamy przeważnie na surowo, ale można je jeść gotowane, pieczone lub suszone. Propozycji wykorzystania i podania bananów jest naprawdę dużo. Mogą być dodatkiem do sałatek, musli, deserów. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do koktajli i lodów. Z bananów piecze się ciasta czy chlebek bananowy, popularne są także banany z grilla. Wytwarza się z nich mączkę i pikle. Ciekawą opcją jest smażenie bananów w cieście naleśnikowym lub bezpośrednio na tłuszczu.




Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Lubczyk w kuchni- jak go wykorzystać

Lubczyk to aromatyczne zioło, które nadaje niezwykły smak i aromat wielu potrawą. Roślina ta jest głównym składnikiem popularnej Maggi.

Suszenie ziół- to musisz wiedzieć

Suszenie ziół to jedna z naturalnych metod na łatwiejsze przechowywanie ziół po okresie ich wegetacji oraz utrwalenie ich właściwości. Poznaj najważniejsze informacje o suszeniu ziół

Banan w kuchni na świecie

W Afryce jada się banany w różnych postaciach: surowe, gotowane, pieczone w popiele, smażone w oleju, wędzone czy suszone na słońcu. Ponadto jada się kwiatostany i przykwiatki, a pąki kwiatowe gotuje się Z miąższu bananów pozyskuje się mąkę, mączkę, dżemy, marmolady, syropy, wina i namiastkę kawy. We Wschodniej Afryce oraz w Kenii z bananów wytwarza się piwo.

W Azji spożywa się owoce, kwiaty oraz wnętrze łodygi, na której rosły owoce. W krajach azjatyckich męskie pąki kwiatostanów są popularnym warzywem, a popiół ze spalonych liści wykorzystuje się jako dodatek do curry.

 

Banan w kuchni- zastosowanie liści

Liście bananowca są duże, elastyczne i wodoodporne, dzięki czemu również znalazły zastosowanie w kuchni. W gorącym klimacie, gdzie żywność szybko się psuje świetnie sprawdzają się do owijania żywności, aby dłużej zachowała świeżość. Młodymi liśćmi bananowca np. często owija się mięso do pieczenia. Ryż gotuje się zawinięty w liść bananowca, aby wzmocnić jego aromat.

W Indiach często podaje się dania na liściach bananowca, wykorzystuje się je do owijania ryby gotowanej na parze

Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze i bogate w witaminy; Państwowe wydawnictwo Rolnicze i leśne, Warszawa 1987, str. 57-59 

Swaminathan U.; Healing with herbs; Jaico Publishing House, 2006;

Toussian- Samat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 610- 612 

Atlas roślin, które zmieniły świat; Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2020str. 72-73 

https://kuchnialidla.pl/skladniki/banany (26.07.2022) 




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.