Najnowsze artykuły

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Aronia w kuchni- zastosowanie

Aronia nie jest zbyt popularna w Polsce ze względu na cierpki smak, choć jesteśmy jej największym producentem na świecie. Jednak owoce z krzewu aronii dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych takich jak antocyjany czy witamina C. Dlatego warto sięgnąć po owoce aronii i szczególnie we wrześniu przygotować soki czy dżemy z aronii.

Aronia w kuchni

Świeże owoce aronii są dostępne na przełomie sierpnia i września, jednak najczęściej spożywa się ją w postaci przetworów. Owoce mają cierpki smak, jednak jeżeli się je przemrozi lub podda suszeniu wówczas zmniejsza się ilość garbników, które odpowiadają za nieprzyjemny smak aronii i nieco go łagodzą.




Jak wykorzystać aronię w kuchni?

Świeża aronia jest świetnym dodatkiem do likierów, sosów owocowych i słodkich deserów. Jest cennym składnikiem niektórych potraw, który daje ciekawy, nieoczywisty smak. Owoce aronii świetnie podkreślają smak mięsa i mają podobne zastosowanie jak żurawina.

Aronia to świetny owoc do przetwarzania, z którego przyrządza się konfitury, dżemy, powidła, marmolady, syropy, soki, kompoty, wina oraz nalewki. Aronia i jej sok są doskonałą bazą do galaretek. Owoce te świetnie nadają się na kompoty, którym nadają piękny kolor i ciekawy smak, zwłaszcza jeżeli zmiesza się je z innymi owocami. Owoce aronii mogą być dodatkiem do lodów, domowych ciast i ciasteczek. Kandyzowane skórki owoców ozdabiają wyroby cukiernicze.

Suszone owoce aronii są powszechnie wykorzystywane do sporządzania herbatek, produktów zielarskich oraz suplementów. Suszona aronia świetnie sprawdzi się jako dodatek do musli, potraw mlecznych czy wypieków. Można także zakupić aronię liofilizowaną, która często jest składnikiem produktów śniadaniowych.

Dzięki zawartym w owocach aronii barwników wykorzystuje się ją jako naturalny barwnik do wielu produktów spożywczych. Sokiem barwi się jogurty, nadaje on także piękny kolor winom.

W Kanadzie owoce aronii wykorzystuje się do produkcji octu. Nietypowym sposobem wykorzystania soku z aronii może być dressing do sałatki- można wymieszać sok z aronii z łyżeczką miodu, łyżeczką soku z cytryny i oliwą. Można go dodawać do herbaty i koktajli.


Aronia w kuchni- jak wykorzystać sok?

W Polsce najczęściej wykorzystuje się sok z aronii, który można pić sam z dodatkiem miodu. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do herbaty, szczególnie w zimowe wieczory. Innym sposobem na wykorzystanie dobrodziejstw soku z aronii jest dodanie go do owsianki lub jogurtu. Ponieważ sok ten charakteryzuje się intensywną barwą można zabarwić nim kremy do ciasta.

Sok z aronii można zrobić samemu, albo kupić gotowy produkt. Kupując gotowy sok z aronii warto zwrócić uwagę na ilość cukru jaka znajduje się w produkcie.

 

Aronia w kuchni- zastosowanie oleju

Olej z pestek aronii należy do mało znanych olei, ale ma niezwykłe właściwości, zresztą jak cała roślina. Można go wykorzystać do przyrządzania potraw w wysokiej temp. Nierafinowany olej ma specyficzny aromat, dzięki czemu doskonale współgra ze smakiem słodkim.

 

Aronia w kuchni- jak ją przechowywać?

Surowa aronia może być przechowywana w lodówce nawet do dwóch tygodni. Można ją także zamrozić lub ususzyć. Suszona aronia powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs czy jako dodatek do herbat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szopa A., Kubica P., Ekiert H.; Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia x prunifolia (Marsh.) Rehd.); Post. Fitoter. 2017; 18 (2), str. 145-157

Wasilewska G. ; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.34-35

https://twojogrodek.pl/Jak-wykorzystac-owoce-aronii-Przepisy-i-przetwory (02.20.2021)

https://kobieco.pl/aronia/ (18.11.2022) 

https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci/ (19.11.2022) 




Dynia w kuchni- zastosowanie

Dynia króluje jesienią i jest szczególnie popularna w Ameryce. Jest to warzywo uniwersalne, które świetnie sprawdzi się w wielu daniach

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Las i jego terapeutyczne działanie

Las posiada wielką moc uzdrawiania człowieka, pozwala mu odnaleźć spokój i harmonię. Warto wiec skorzystać z tego dobrodziejstwa jakie ofiarują nam kąpiele leśne

Cynamon w kuchni

Cynamon w kuchni- ta aromatyczna w Polsce kojarzona jest z szarlotką, a to nie jedyne zastosowanie cynamonu kuchni