Aronia w kuchni- zastosowanie

Aronia nie jest zbyt popularna w Polsce ze względu na cierpki smak, choć jesteśmy jej największym producentem na świecie. Jednak owoce z krzewu aronii dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych takich jak antocyjany czy witamina C. Dlatego warto sięgnąć po owoce aronii i szczególnie we wrześniu przygotować soki czy dżemy z aronii.

Aronia w kuchni

Świeże owoce aronii są dostępne na przełomie sierpnia i września, jednak najczęściej spożywa się ją w postaci przetworów. Owoce mają cierpki smak, jednak jeżeli się je przemrozi lub podda suszeniu wówczas zmniejsza się ilość garbników, które odpowiadają za nieprzyjemny smak aronii i nieco go łagodzą.




Jak wykorzystać aronię w kuchni?

Świeża aronia jest świetnym dodatkiem do likierów, sosów owocowych i słodkich deserów. Jest cennym składnikiem niektórych potraw, który daje ciekawy, nieoczywisty smak. Owoce aronii świetnie podkreślają smak mięsa i mają podobne zastosowanie jak żurawina.

Aronia to świetny owoc do przetwarzania, z którego przyrządza się konfitury, dżemy, powidła, marmolady, syropy, soki, kompoty, wina oraz nalewki. Aronia i jej sok są doskonałą bazą do galaretek. Owoce te świetnie nadają się na kompoty, którym nadają piękny kolor i ciekawy smak, zwłaszcza jeżeli zmiesza się je z innymi owocami. Owoce aronii mogą być dodatkiem do lodów, domowych ciast i ciasteczek. Kandyzowane skórki owoców ozdabiają wyroby cukiernicze.

Suszone owoce aronii są powszechnie wykorzystywane do sporządzania herbatek, produktów zielarskich oraz suplementów. Suszona aronia świetnie sprawdzi się jako dodatek do musli, potraw mlecznych czy wypieków. Można także zakupić aronię liofilizowaną, która często jest składnikiem produktów śniadaniowych.

Dzięki zawartym w owocach aronii barwników wykorzystuje się ją jako naturalny barwnik do wielu produktów spożywczych. Sokiem barwi się jogurty, nadaje on także piękny kolor winom.

W Kanadzie owoce aronii wykorzystuje się do produkcji octu. Nietypowym sposobem wykorzystania soku z aronii może być dressing do sałatki- można wymieszać sok z aronii z łyżeczką miodu, łyżeczką soku z cytryny i oliwą. Można go dodawać do herbaty i koktajli.


Aronia w kuchni- jak wykorzystać sok?

W Polsce najczęściej wykorzystuje się sok z aronii, który można pić sam z dodatkiem miodu. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do herbaty, szczególnie w zimowe wieczory. Innym sposobem na wykorzystanie dobrodziejstw soku z aronii jest dodanie go do owsianki lub jogurtu. Ponieważ sok ten charakteryzuje się intensywną barwą można zabarwić nim kremy do ciasta.

Sok z aronii można zrobić samemu, albo kupić gotowy produkt. Kupując gotowy sok z aronii warto zwrócić uwagę na ilość cukru jaka znajduje się w produkcie.

 

Aronia w kuchni- zastosowanie oleju

Olej z pestek aronii należy do mało znanych olei, ale ma niezwykłe właściwości, zresztą jak cała roślina. Można go wykorzystać do przyrządzania potraw w wysokiej temp. Nierafinowany olej ma specyficzny aromat, dzięki czemu doskonale współgra ze smakiem słodkim.

 

Aronia w kuchni- jak ją przechowywać?

Surowa aronia może być przechowywana w lodówce nawet do dwóch tygodni. Można ją także zamrozić lub ususzyć. Suszona aronia powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs czy jako dodatek do herbat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szopa A., Kubica P., Ekiert H.; Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia x prunifolia (Marsh.) Rehd.); Post. Fitoter. 2017; 18 (2), str. 145-157

Wasilewska G. ; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.34-35

https://twojogrodek.pl/Jak-wykorzystac-owoce-aronii-Przepisy-i-przetwory (02.20.2021)

https://kobieco.pl/aronia/ (18.11.2022) 

https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci/ (19.11.2022) 




Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni

Arcydzięgiel (dzięgiel) to aromatyczna roślina, która jest wykorzystywana w cukiernictwie. Jest dodatkiem szczególnie popularnym na Północy

Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.