Najnowsze artykuły

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Allicyna substancja aktywna czosnku

Allicyna (tiosulfonian dialilu) jest pochodną niebiałkowego aminokwasu alliny. Należy do fitoncydów.  Związek ten jest wytwarzany przez czosnek, por czy cebulę.
Jest jednym z wielu związków siarkoorganicznych odpowiedzialnych za silny zapach czosnku, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwkrwotoczne. Ponadto odpowiada za przeciwgrzybicze i antybiotyczne działanie czosnku.

 

Allicyna- działanie

Allicyna wykazuje zdolność przenikania do cytoplazmy erytrocytów na zasadzie dyfuzji, a także przenika warstwę białkowo- lipidową bez jej uszkadzania. Dzięki temu wpływa na szereg reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach, czy hamuje działanie dehydrgoenazy alkoholowej.




Allicyna- jak powstaje

W wyniku rozdrobnienia ząbka czosnku zostaje uwolniony enzym- allinazyna, który przekształca allinę do allicyny. Szybkość tego procesu jest uzależniona od temperatury. W temperaturze pokojowej proces ten może trwać nawet kilka godzin, podczas, gdy w trakcie gotowania następuje w przeciągu kilku minut.

Allicyna i jej trwałość

Allicyna jest związkiem bardzo nietrwałym, który bardzo szybko przekształca się w szereg siarczanów allilu. Podczas podgrzewana związek ten ulega rozkładowi. 

Allicyna- wpływ  na organizm

  • Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
  • Hamuje rozwój bakterii Helicoacter pylori oraz grzybów Candida albicans
  • Hamuje agregację płytek krwi
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne
  • Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
  • Wykazuje działanie przeciwnowtoworowe

 

Naturalny antybiotyk

Allicyna wykazuje działanie antybiotyczne, jest jednak związkiem bardzo nietrwałym i nie udało się opracować preparatu zawierającego allicynę, który byłby skuteczny jako antybiotyk. Dlatego warto spożywać surowy czosnek, który oprócz allicyny zawiera szereg innych związków siarkowych. Wszystkie re związki również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

2 Responses

  1. Szereg nieścisłości , najpierw że allicyna szybciej się twniszczy allicyne, więc jak to jest ???orzy w wyżzej tenp. a chwilę potem ,że temp.

  2. Allina zostaje przekształcona do allicyny i proces ten zależy od temp., a jednocześnie allicyna jest bardzo nietrwała i w wyższych temperaturach po prostu się rozpada. To ile allicyny powstanie i jaka jej część ulegnie rozpadowi zależy od temp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tadeusiewicz J., Krysztofiak A., Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia?; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, T63, nr. 1 (302), 2014 str. 37-44




Lawenda i jej zastosowanie w kuchni

Lawenda w kuchni … Może służyć jako wspaniały dodatek do większości dań, jakie przyrządzamy każdego dnia, dodając im odpowiedniego aromatu

Wpływ witaminy B5 na organizm

Witamina B5 wchodzi w skład koenzymu A, który jest niezbędny w wielu przemianach zachodzących w naszym organizmie

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz to metoda podawania żywności, która sprawia, że dieta jest zdrowa. Jednym słowem ma być różnorodnie i kolorowo na talerzu.

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne