Najnowsze artykuły

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

CZOSNEK I JEGO WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Czosnek (łac. Allium sativum) to znana roślina lecznicza, której wartość odżywcza i właściwości zdrowotne znane były przed wiekami. Czosnek zaliczany jest do najsilniejszych naturalnych antybiotyków,  wpływa korzystnie na układ krążenia, układ oddechowy, obniża poziom cukru we krwi. A to jeszcze nie wszystkie właściwości tej niezwykłej rośliny.




Oprócz zastosowania w lecznictwie czosnek jest rośliną powszechnie stosowaną w wielu kuchniach świata. Poprawia smak wielu dań, znajduje się w wielu sosach do mięs czy sałatek.

Czosnek wartość odżywcza- najważniejsze związki czynne

W czosnku znajduje się ponad 100 substancji czynnych, które wpływają na nasze zdrowie. Ząbki czosnku zawierają głównie mieszaninę lotnych olejków zwanych fitoncydami, które w dużej mierze odpowiadają za przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości czosnku.

Czosnek zawiera 33 organiczne związki siarki, które w nienaruszonym ząbku czosnku tworzą głównie sulfotlenki cysteiny – głównie w postaci alliny.

Po rozdrobnieniu ząbku czosnku enzym allinazyna rozkłada alline do kwasu pirogronowego, amoniaku i allicyny. Allicyna z kolei rozpada się następnie na ajoen oraz inne wielosiarczki. To właśnie te związki nadają ząbkom czosnku charakterystyczny zapach.

Allicyna jest obecna tyko w rozdrobnionych ząbkach czosnku oraz sproszkowanym czosnku, związki winylowe i ajoen znajdują się tylko w maceracie olejowym. Za to związkami występującymi tylko w olejku eterycznym są diallyl, metylsiarczku allilu oraz dimetylu.

Ząbki czosnku oprócz fitoncydów zawierają także mieszaninę węglowodanów (glukoza, fruktoza, różne polisacharydy), flawonoidy (głównie kemferol i kwerecytynę), fitosterole, pektyny, glikozydy steroidowe, kwasy tłuszczowe.

Czosnek to także źródło wielu różnych enzymów oraz aminokwasów.

Czosnek wartość odżywcza- źródło witamin i minerałów

Czosnek to źródło witamin, głównie witaminy C oraz witaminy B1, B2, B3, B6, witaminy E, biotyny oraz prowitaminy A (beta-karoten).

Czosnek dostarcza duże ilości potasu. Wśród pozostałych związków mineralnych zawartych w ząbkach czosnku można wymienić: wapń, potas, magnez, sód, żelazo. Do mikroelementów zawartych w czosnku można zaliczyć: jod, kobalt, nikiel, selen, mangan, bor, molibden, miedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics, Wiley 2010, str. 308- 312

Carmia Borek; Garlic and Aging; Current Knowledge and Future Considerations, str. 223- 234

Tadeusiewicz J.,  Krysztofiak A. , Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia; Kosmos, T63, nr. 1 (302), 2014, str. 37-44

https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169230/nutrients (23.03.2020)




Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

E 162 Betanina- barwnik spożwyczy

E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Warzywa i owoce sezonowe w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym nadal korzystamy z zapasów przygotowanych z jesiennych zbirów, jednocześnie pojawiają się pierwsze nowalijki