Najnowsze artykuły

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Sierpniowe zioła i święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia to w polskim kościele święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny często nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. To właśnie tego dnia zanosi się do kościoła bukiety złożone z sierpniowych ziół, zbóż oraz wszelkich płodów rolnych. Święci się wówczas niemal wszystko co kwitnie i owocuje.




Sierpniowe zioła jako podziękowanie za plony

Zwyczaj święcenia ziół sięga jeszcze czasów pogańskich. Zioła składały na ołtarzach ofiarnych ludy Germańskie w połowie sierpnia. Święcenie ziół miało podkreślić, że człowiekowi jest potrzebna ozdrowieńcza moc natury. Człowiek powinien być doskonały, zbawiony i zdrowy- czego uosobieniem jest Maryja. W Polsce ta uroczystość jest związana z zakończeniem zbioru plonów oraz żniw. Stąd też 15 sierpnia przynosi się do kościoła wszystko, co wyrosło na polach i w przydomowych ogródkach.

Sierpniowe zioła w tradycji

Według starych tradycji w bukiecie przeznaczonym do poświecenia w Dniu Matki Boskiej Zielnej powinno się znaleźć 77 różnych ziół i zbóż oraz kwiatów. Siedem podstawowych ziół powszechnie wkładanych do bukietu to: rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. W bukietach tych nie mogło także zabraknąć dziurawca, krwawnika, piołuny czy wrotyczu.

Poświęcone wiązanki przechowywano na parapetach, za świętymi obrazami, na ścianie frontowej, na strych, w oborach koło okna.

Wierzono, że wiązanki umieszczone w tych szczególnie niebezpiecznych miejscach uchronią przed złem, chorobami, uderzeniami piorunów. Święcone zioła wykorzystywano do kadzenia domów czy okadzania krów. Często zioła z wiązanek wykorzystywano w celach leczniczych zarówno dla ludzi jaki i dla zwierząt. Ziarno wykruszone z poświęconych kłosów dodawane było do pierwszego siewu, aby zapewnić urodzaj i zabezpieczyć zboża przed szkodnikami oraz odpędzić złe duchy z zasianego gruntu.

Poświęcone wiązanki wkładano także do trumny, zioła układano pod głowa lub nogami zmarłego. Kładziono same zioła, bez zbóż. Włożenie zbóż do trumny mogło spowodować nieurodzaj. Święconym zielem okadzano także wnętrza domów, aby zabić przykry zapach.

Poświęconego ziela nie wolno było wyrzucać- traktowano je jako święte. Stary lub zniszczony bukiet należało spalić- tak jak stare czy zniszczone obrazy święte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

E 120- Karmina Barwnik spożywczy

E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Witamina B6 interakcje z lekami

Witamina B6, wiele leków stosowanych regularnie może powodować niedobory pirydoksyny. Zanim sięgniesz po suplementację poznaj interakcje witaminy B6 z lekami