Najnowsze artykuły

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych

Aronia w kuchni- jak ją wykorzystać?

Zastosowanie aronii w kuchni- owoce aronii idealnie nadają się do innych przetworów – soków z aronii, dżemów, galaretek, aronię można także suszyć i kandyzować

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

Luty- warzywa sezonowe

Luty to miesiąc zimowy, w którym nie mamy dostępu do świeżych owoców i warzyw. Podobnie jak w styczniu należy teraz postawić głównie na warzywa korzeniowe jak:

  • marchewka

  • pietruszka

  • seler

  • burak ćwikłowy

  • rzepa

  • brukiew

Na naszych stołach powinna królować dynia, która świetnie sprawdzi się jako baza do dań wytrawnych i na słodko. Kolejną grupą warzyw, które warto spożywać zimą to różne odmiany kapusty, a zimowe dania warto wzbogacić w cebulę i czosnek, które wspomogą odporność. No i oczywiście należy pamiętać o ziemniakach. Wśród zielenin można także sięgnąć po jarmuż, który doskonale znosi zimowe przymrozki i gdzieniegdzie można go znaleźć w ogródku. Co ciekawe niektóre odmiany jarmużu można uprawiać w doniczce.




Zima to także czas kiedy chętniej sięgamy po różnego rodzaju kasze, które doprawione przyprawami będą syciły i rozgrzewały.

W sklepach znajdziemy suszone nasiona, które świetnie nadadzą się na zimowe zupy czy jako dodatek do sałatek. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju fasole, groch czy ciecierzyca.

Luty- co jeść?

Zima to czas, kiedy ze spiżarki znikają przeróżne przetwory z jesiennych owoców i warzyw. W tym czasie nie można zapomnieć o kiszonkach, które doskonale zachowują właściwości warzyw, korzystnie wpływają na florę jelitową i dostarczają dużą ilość witaminy C, której szczególnie  zimą brakuje.

Kolejną metodą konserwowania jesiennych zbiorów jest suszenie. Suszone owoce świetnie sprawdzą się jako przekąska i dodatek do sałatek. Suszone grzyby urozmaicą sosy i zupy, a suszone zioła i warzywa sprawdzą się jako przyprawy.

Styczeń i luty to miesiące kiedy w zapasach mamy jeszcze orzechy zarówno te włoskie jak i laskowe, które również warto w tym okresie spożywać.

 

Luty- jakie owoce jeść

Wśród owoców warto jeść jabłka i gruszki, które świetnie zimują w piwnicach i chłodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Imbir- interakcje z lekami

Imbir to popularna przyprawa, często stosowana w kuchni. Warto wiedzieć, że imbir może wchodzić w interakcje z lekami

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.