Najnowsze artykuły

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Lemoniada miętowa na letnie dni

W gorące dni należy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów, aby się nie odwodnić. Ale co pić, kiedy woda już się znudziła?


U mnie w tym roku najlepszym napojem na gorące dni jest lemoniada miętowa. To orzeźwiający napój, który nie tylko pysznie smakuje, ale także chłodzi.

W starożytności stosowano miętę jako środek odświeżającym chłodzący i aromatyczny i w zasadzie takie samo zastosowanie ma po dziś dzień. W średniowieczu wodę miętową stosowano do odświeżania ust. Swoje właściwości mięta zawdzięcza obecności olejku eterycznego, którego główny składnik- mentol- odświeża i chłodzi. Mięta działa wiatropędnie i przeciwbakteryjnie, stymuluje przewód pokarmowy, łagodzi niestrawność, mdłości, gazy oraz skurcze w obrębie przewodu pokarmowego.




Świeża mięta ma łagodny aromat, który dosyć łatwo może dominować potrawy. Dobrze pasuje do jagnięciny, kartofli, grochu i sałaty. W krajach anglosaskich bardzo popularny jest sos miętowy do baraniny oraz poncz miętowy. Z mięty sporządza się koktajle i napoje chłodzące. Stąd też propozycja na orzeźwiającą lemoniadę miętową.


Lemoniada miętowa- jak przygotować?


Do przygotowania lemoniady będziemy potrzebowali:

  • 2 łyżeczki listków mięty (może być świeża lub suszona)
  • kilka gałązek świeżej mięty do ozdoby
  • 2 plasterki cytryny

Z 2 łyżeczek mięty przygotować herbatkę- czyli zalać gorącą wodą listki mięty i pozostawić pod przykryciem 10 minut. Kiedy herbata ostygnie przecedzić do dzbanka i uzupełnić przegotowaną wodą. Dodać plasterki cytryny i listki świeżej mięty. Przed podaniem koniecznie schłodzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gawłowska A., Halarewicz A., Jabłoński J., Bernades- Rusin M.; Atlas przypraw; SBM, Warszawa 2018, str. 136 -137

Wielka księga ziół; Reader’s digest; Warszawa 2009




Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Dziurawiec zwyczajny- interakcje z lekami

Herbatki z ziela powszechnie pija się na problemy trawienne oraz na poprawę nastroju. Jednak trzeba wiedzieć, że dziurawiec wpływa na działanie wielu leków….

Żeń-szeń interakcje z lekami

Żeń-szeń (łac. Ginseng Panax)- interakcje z lekami

Żen-szeń wspomaga pamięć i koncentrację, działa na ośrodkowy układ nerwowy, wspomaga odporność. Często sięgamy po suplementy diety z żeń-szeniem, ale jak się zioło to wchodzi w interakcje z wieloma lekami….

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej