Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Artykuł sponsorowany

Kurkumina to substancja o działaniu leczniczym, która od lat jest wykorzystywana w medycynie. Jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Ten składnik znajdziemy w wielu lekach, suplementach diety, a nawet w przyprawach. Zobacz, w jaki sposób kurkumina wpływa na nasze zdrowie.

Prozdrowotne funkcje kurkuminy

Kurkumina zyskała popularność za sprawą dobroczynnego wpływu na trawienie. Często sięgają po nią pacjenci cierpiący na problemy żołądkowe – wszystko dzięki właściwościom żółciopędnym tej substancji. Kurkumina wykazuje także działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i może być wykorzystywana jako środek profilaktyczny, który wspiera odporność w walce z drobnoustrojami. Ten niezwykły składnik znajdziemy w preparatach leczących zaburzenia trzustki oraz w tabletkach działających rozkurczowo. Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne kurkuminy nie budzą żadnych wątpliwości. Wciąż trwają badania mające wykazać, czy wspomniana substancja może być wykorzystywana w walce z nowotworami. Coraz powszechniej uważa się, że pomaga ona w profilaktyce niektórych rodzajów raka oraz podnosi skuteczność terapii w procesie leczenia złośliwych nowotworów.




Kurkumina i kurkuma – dlaczego tak często je mylimy?

Chociaż kurkuma i kurkumina mają ze sobą wiele wspólnego, to nie powinniśmy traktować tych nazw jak synonimy. Kurkuma jest przyprawą pochodząca z Indii – uzyskuje się ją z rośliny nazywanej ostryżem. Ta przyprawa ma charakterystyczny, żółty kolor, który zawdzięcza właśnie kurkuminie, stanowiącej jej składnik aktywny. Okazuje się, że zaledwie 2-4% składu kurkumy to kurkumina. Wiele osób myli te dwie nazwy, choć nie do końca oznaczają one to samo. Jeśli chcemy kupić specyfik zawierający dawkę antyoksydantów, szukajmy preparatów z kurkuminą – dobre suplementy diety znajdziemy na przykład w ofercie marki ForMeds.

 

Jak zażywać kurkuminę?

Kurkuminę możemy przyjmować na kilka sposobów, jednak najwygodniejszą i najpopularniejszą formę stanowią suplementy diety w postaci kapsułek. Preparat należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta lub zażywać go tak, jak rekomenduje lekarz. Jeśli mamy całe kłącze kurkumy, możemy wycisnąć z niego sok lub pokroić na cienkie plasterki i zaparzyć jak herbatę. Kurkumina zawarta w przyprawie sprawdzi się jako dodatek do zup, sosów, czy mięsa, a świeżo wyciskany sok najlepiej dodawać do koktajli oraz jogurtów. 

 

Jak poprawić wchłanialność kurkuminy?

Chociaż kurkumina wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, to nie należy do związków łatwo przyswajalnych. Jeśli chcemy spotęgować jej działanie, musimy zadbać o dobrą wchłanialność tej substancji. To dość proste – wystarczy zażywać ją wraz z piperyną. Znajdziemy ją na przykład w czarnym pieprzu – to ona nadaje przyprawie charakterystyczny, ostry smak. Piperyna hamuje niektóre funkcje enzymów trawiennych, dzięki czemu poprawia przyswajalność kurkuminy. Spożywając kłącze ostryżu, należy pamiętać, że zawarte w nim składniki aktywne rozpuszczają się jedynie w tłuszczach. Osoby, które chcą przyjmować kurkuminę ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł, powinny sięgnąć po suplementy diety, które zawsze wykazują wysoką przyswajalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Ananas w kuchni

Ananas – zastosowanie w kuchni, właściwości, porady. Ananasy to aromatyczne owoce, pochodzące z Ameryki Południowej, charakteryzują się słodko- kwaśnym smakiem

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jabłka w profilaktyce

Jabłka odgrywają dużą role w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać