Najnowsze artykuły

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

To ile cukru powinniśmy spożywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru należy ograniczyć do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białej słodyczy (1 łyżeczka cukru to około 5 g). Warto wziąć pod uwagę, że ilość ta dotyczy zarówno cukru, który dodajemy do kawy i herbaty, jak również tego dodanego, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Czym jest cukier dodany przeczytasz »tutaj«




Ile cukru spożywają Polacy?

Od wielu lat w Polsce obserwuje się coraz większe spożycie cukru. Z danych GUS, wynika, że w 2016 r. na jednego mieszkańca Polski przypadło spożycie 42, 3 kg cukru. Niestety coraz więcej dzieci i młodzieży również spożywa coraz większe ilości słodkiej substancji.

Cukier cukrowi nierówny

Warto wiedzieć, że cukier pochodzący z węglowodanów złożonych (pełne ziarno, kasze, warzywa, owoce) spożywany w odpowiednich ilościach wpływa korzystnie na nasze zdrowie i powinien się znaleźć w naszym codziennym menu. Natomiast cukier prosty, który znajduje się w węglowodanach rafinowanych, cukier dodany oraz cukier biały, którym słodzimy herbaty wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i jest winowajcą zaburzeń metabolicznych. Nadmiar tego rodzaju cukrów może prowadzić do niewłaściwej gospodarki cukru we krwi, insulinoopornści oraz hipoglikemii.

Skutki spożywania nadmiaru cukru

Nadmiar cukrów w diecie prowadzi do niedoborów wielu witamin i składników mineralnych. Niedobory te przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza chorób cywilizacyjnych. Duże spożycie węglowodanów prostych wiąże się także z nadwagą i otyłością, z którymi zmaga się coraz więcej społeczeństwa w wielu krajach. Wyeliminowanie nadmiaru lub chociaż jego ograniczenie jest istotne w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory, zwłaszcza rak trzustki. Duże ilości węglowodanów w diecie są przyczyną wyżej wymienionych chorób, a także przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, związanych z zaburzeniami poziomu lipidów we krwi.
Mówiąc o skutkach nadmiaru cukrów należy zwrócić uwagę na próchnice, która jest szczególnie widoczna u małych dzieci spożywających dużo słodyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Wyciągi z czosnku

Wyciągi z czosnku w suplementach

Wyciąg z czosnku znajduje się w suplementach diety polecanych dla osób z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, oraz wspomagających odporność.

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje