Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon jest rośliną wieloletnią, która jest bardzo inwazyjna i szybko rozprzestrzenia się w ogrodzie tworząc trudne do pozbycia się podziemne kłącza. Właśnie dlatego często jest nazywana bywa bylicą głupich, ponieważ tylko głupcy sadzą go w ogrodzie.

Angielska i niemiecka nazwa estragonu pochodzi od łacińskiego słowa draco- co oznacza smoka. Prawdopodobnie wzięła się stad, że w średniowieczu wierzono, iż estragon skutecznie odstrasza smoki. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od rzekomej zdolności leczenia ugryzień jadowitych gadów przez estragon. Inny pogląd głosi, że roślina została tak nazwana od zwiniętego, wężowatego korzenia. Inna wersja pochodzenia nazwy może być związana z nitkowatymi listkami rośliny, które przypominają język gadów.




Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Rozgrzewające przyprawy idealne na zimę

Jesienią, kiedy za oknami robi się szaro, ponuro i zimno, warto sięgać po rozgrzewające przyprawy, które rozgrzeją, wzmocnią odporność, poprawią nastrój

Estragon- ciekawostki z historii

Estragon był uprawiany już ponad 500 lat p. n. e. Jest to stara roślina uprawna Syrii. Pierwsze wzmianki o estragonie pojawiają się w arabskich księgach z XII wieku. Roślinę znali arabscy lekarze: Acicenna oraz Ibn-al- Baytar, którzy polecali estragon na odświeżenie oddechu oraz jako przyprawę do warzyw.

W starożytności estragon był uznawany za roślinę, która pomaga leczyć ukąszenia węży i wściekłych psów. Starożytni Grecy często żuli gałązki estragonu, aby uśmierzyć ból zębów i dziąseł. Z kolei rzymski uczony Pliniusz Starszy zalecał podróżnym, aby włożyć kilka gałązek estragonu w buty, co miało zmniejszyć zmęczenie w czasie podróży.


W średniowieczu damy obdarowywały swoich żołnierzy gałązkami estragonu, aby uchronić ich przed urokami, chorobami i nieszczęściami.

Do Polski zioło przywędrowało razem z krzyżakami, którzy przywieźli tą przyprawę z wypraw krzyżowych do Europy Środkowej.


Estragon- ciekawostki dotyczące zdrowia

  • Dzięki eugenolowi estragon powoduje drętwienie ust, a tym samym znosi ból zębów i dziąseł.
  • Sportowcy powinni przyjmować estragon, aby zwiększyć masę mięśni. Przypuszcza się, że estragon zwiększa absorpcję keratyny do mięśni. Jego działanie jest zbliżone do działania spowodowanego przyjmowaniem dużych ilości białka.
  • Estragon uzupełnia braki witaminy A w organizmie oraz jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza.
  • Artemizyna zawarta w estragonie jest zalecana przez WHO jako środek pierwszej pomocy w leczeniu niepowikłanej malarii wywołanej przez Plasmodium faciparum.

 

Estragon ciekawostki- zastosowanie w przemyśle

  • Roślina jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym do produkcji i aromatyzowania octów, musztard i likierów.
  • Zioło wykorzystuje się jako dodatek do sosów: holenderskiego, tatarskiego, Bearnaise
  • Estragon wchodzi w skład ziół prowansalskich oraz innych mieszanek ziołowych
  • Olejek pozyskiwany z estragonu jest wykorzystywany jako dodatek do perfum i wód kolońskich
  • Dawniej w Pakistanie i innych krajach estragon był surowcem do otrzymywania santoniny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Balcerek M., Modnicki D.; Estragon odkrywany na nowo; Panacea nr 1 (22), styczeń- marzec 2008, str. 9-11

Charles D. J.; Antioxidant properties of spice, herbs and other sources; Springer Science 2013, str. 75, 545-551

Gumowska I.; Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1983, str. 50-51

Halarewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. Z o.o., Warszawa 2015, str. 53

Kybal J., Kaplicka J.; Rośliny aromatyczne i przyprawowe; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, str. 48 Wielka księga ziół, Reader’s digest; Warszawa 2009, str. 33

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; M. E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str. 224-226

Tyszyńska-Kownacka D.,  Starek T.; Zioła w Polskim domu; Wydawnictwo Watra, Warszawa 1988r., str. 65-66

http://www.poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/estragon-artemisia-dracunculus.html (23.07.2021)

http://rozanski.li/?p=1259 (23.07.2021)

http://www.przyprawowy.pl/estragon.html (23.07.2021)




Jakie owoce sezonowe jeść w sierpniu

W sierpniu naprawdę jest w czym wybierać. Owoce sezonowe, po które warto sięgnąć: aronia, gruszki, porzeczki, brzoskwinie, śliwki, jabłka, dzika róża, borówka

Warzywa i owoce sezonowe w lutym

Co jeść w lutym.? Zima to czas kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców. Sprawdź jakie warzywa powinniśmy jeść w lutym

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.