Najnowsze artykuły

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Przepis na domowy ketchup

Gęsty, czerwony i niezwykle smaczny ketchup to świetny dodatek do kanapek i nie tylko. Ketchup to ulubiony sos wielu osób, które nie wyobrażają sobie swoich ulubionych potraw bez tego pomidorowego dodatku. Jednak to co oferują producenci ketchupu nie zawsze spełnia oczekiwania klientów, a bardzo często smak sosu jest uzyskiwany dzięki masie niepotrzebnych dodatków.


Sprawdź co znajduje się w ketchupie » tutaj«


Warto więc sięgnąć po przepis na domowy ketchup i cieszyć się idealnym smakiem sosu wykonanego z najlepszych pomidorów i przypraw.




Dlaczego warto sięgać po domowy ketchup?

Ketchup jest jednym z najpopularniejszych sosów stosowanych do wielu dań. Przygotowując go w domu sami decydujemy jaką będzie miał konsystencję oraz jaki będzie jego ostateczny smak. Wybierając najlepsze pomidory i przyprawy sprawimy, że nasz ulubiony sos będzie wpływał korzystnie na nasze zdrowie, a to za sprawą likopenu zawartego w pomidorach. Likopen to związek chemiczny zaliczany do karotenoidów. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz, który ma duże znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ponadto likopen wpływa korzystnie na układ sercowo- naczyniowy, zmniejszający ryzyko udaru. Co ciekawe im dłużej gotujemy nasze pomidory tym więcej likopenu dostarczamy potem do organizmu.
Działanie likopenu można wzmocnić dodając do sosu zioła jak tymianek, oregano, liść laurowy. Jeżeli lubimy ostre sosy warto wycisnąć kilka ząbków czosnku.


Przepis na domowy ketchup- lista składników

  • ok. 5 kg pomidorów
  • 0,5 kg selera
  • 0,5 kg pietruszki
  • Liść laurowy, ziele angielskie, tymianek
  • Odrobina octu winnego

 

Domowy ketchup- przepis


Seler i pietruszkę ugotować do miękkości i zmiksować w blenderze. Umyte pomidory pokroić w ćwiartki i gotować z przyprawami przez ok. 30-40 minut. Następnie przetrzeć pomidory przez sitko. Otrzymany przecier połączyć z zmiksowanym selerem i pietruszką. Dodać odrobinę octu, można doprawić ulubionymi przyprawami do smaku. Gotować na małym ogniu ok. 2 godzin często mieszając, aby masa nie przywarła do dna.
Gotowy sos przełożyć do słoiczków i gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Wrzesień- warzywa sezonowe

Warzywa sezonowe – wrzesień

Wrzesień obfituje w wiele warzyw sezonowych, które teraz są najsmaczniejsze i dostarczają wiele cennych substancji odżywczych wspomagających zdrowie i odporność.

Estragon łac. Artemisia dracunculus

Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały

Imbir- interakcje z lekami

Imbir to popularna przyprawa, często stosowana w kuchni. Warto wiedzieć, że imbir może wchodzić w interakcje z lekami