Najnowsze artykuły

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Tymianek łac. Thymus vulgaris

Tymianek to aromatyczna przyprawa, która łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jest pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych

Suszenie ziół- to musisz wiedzieć

Suszenie ziół to jedna z naturalnych metod na łatwiejsze przechowywanie ziół po okresie ich wegetacji oraz utrwalenie ich właściwości. Poznaj najważniejsze informacje o suszeniu ziół

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Beta karoten rola w organizmie

Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…

Geranium można spotkać pod wieloma nazwami jak: anginowiec, cytrynka, pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka, anginka.

Roślina ta była niezwykle popularna przed wojną, ale jeszcze kilkanaście lat temu bardzo często rosła na parapetach u babci. Dziś to nieco zapomniana roślina, która ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, pięknie pachnie i wygląda bardzo dekoracyjnie.

Geranium znane jest ze swoich właściwości leczniczych, a olejek pozyskiwany z rośliny ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycynie. Jego uprawa jest prosta i bezproblemowa.

 

Geranium uprawa

Anginowiec to roślina doniczkowa, o ciekawym pokroju i ładnie prezentującymi się liśćmi, w których znajduje się olejek eteryczny. Roślina może osiągnąć nawet 100 cm wysokości, posiada prostą łodygę, z której wyrastają pachnące liście.  Rzadko zakwita, a jeżeli już zakwitnie to posiada piękne drobne kwiatki w odcieniach różu. Geranium sadzi się w uniwersalnej ziemi kwiatowej, jedyne co jest potrzebne to dobrze nasłonecznione miejsce. Anginkę należy podlewać regularnie niewielkim ilościami wody.

 




Jak geranium wpływa na zdrowie?

Geranium wykazuje działanie bakterio- i wirusobójcze, dzięki zawartym w roślinie olejkom eterycznym. Dzięki temu pomaga szybko pokonać infekcję i chroni przed pojawieniem się kolejnej.

Już sam zapach cytrynki wpływa na ciśnienie krwi, delikatnie je obniżając, reguluje oddech, działa uspokajająco i wyciszająco. Maść z dodatkiem geranium stosuje się przy liszajach i różnego rodzaju skórnych wypryskach.

 

Geranium oczyszcza powietrze

Już sama obecność tej rośliny w pomieszczeniu wpływa na poprawę jakości powietrza, a delikatny zapach łagodzi stres. Roślina oczyszcza powietrze w pomieszczeniu dzięki niewielkim włoskom znajdującym się na liściach i łodygach, które pochłaniają pył zawieszony, a jej zapach sprawi, że w pomieszczeniu będzie bardziej przyjemnie.

 

Zastosowanie geranium

  • Z geranium sporządza się herbatki i nalewki

  • Dodatek listka  do czarnej herbaty sprawi, że nabierze ona przyjemnego aromatu i smaku

  • Z liści robi się kompresy na stany zapalne i stłuczenia

  • Świeże liście  stosuje się przy bólu ucha

  • Zapach rośliny odstrasza owady

  • Jak sama nazwa wskazuje anginka może być stosowana w stanach ropnych gardła

  • Olejek eteryczny zawarty w cytrynce działa kojąco na gardło, zmniejsza kaszel i leczy stan zapalny

  • Wyciągi z geranium mają zastosowanie w kosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Masła kosmetyczne- rodzaje i zastosowanie

Masła kosmetyczne świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry. Nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i regenerują skórę. Poznaj najpopularniejsze masła roślinne