Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Czym jest chlorella?

Chlorella nazywana jest algą słodkowodną lub algą szmaragdową. To jednokomórkowa morska alga należąca do zielonych alg. Jej komórka ma średnicę 2-10 μm, nie posiada wici. Zawiera duże ilości chlorofilu, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Do rozwoju alga ta potrzebuje CO2, dużo światła i małej ilości soli mineralnych. Występuje w nasłonecznionych zbiornikach słodkowodnych. Dziko rośnie w półsłonych wodach równikowej Afryki, ale jest łatwa w uprawie.

Chlorella jest znana od bardzo dawna, jednak dopiero w XX wieku zbadano jej skład, a całkiem niedawno zaczęła być bardzo popularna. Alga ta odgrywa ważną rolę w ośrodkach badawczych. 

Alga słodkowodna ma różnorakie zastosowanie jako składnik pokarmowy w wielu kuchniach świata. Jest stosowana głównie jako suplement diety działający jako energetyk, tonik wspomagający detoksykację, środek na poprawę trawienia oraz środek obniżający poziom cholesterolu. Traktuje się ją jako źródło tlenu. Chlorella może być z powodzeniem stosowana w dietach odchudzających.

Chlorella jak ją stosować?

Chlorellę można kupić w postaci proszku oraz w formie kapsułek lub tabletek czy wyciągów. Ponieważ posiada charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada najlepiej przyjmować tabletki. Jeżeli zdecydujemy się na proszek możemy go dodać do koktajli- wówczas intensywny smak jest mniej wyczuwalny. Najlepiej jest ją  stosować na czczo. A po dwóch miesiącach kuracji zalecana jest przerwa.




Chlorella- wartość odżywcza

Chlorella zawiera bardzo dużą ilość witaminy B12, duże ilości żelaza oraz wapń, cynk i magnez. Ponadto dostarcza do organizmu witaminy: B1, B2, B6,  C, E, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę oraz  witaminę E. Jest też świetnym źródłem steroli, cukrów (glukoza, galaktoza, ramnoza, mannoza, arabinoza,), N-acetyloglukozaminę.  Prawdopodobnie jest  najbogatszym źródłem chlorofilu, a jej zewnętrzna ściana komórkowa zbudowana jest ze sporoplleiny.

Chlorella produkuje dużo białka bogatego w argininę oraz lizynę, alaninę, leucynę, metioninę, stąd uważa się ją za źródło pełnowartościowego białka- dlatego  też często jest polecana dla wegan i wegetarian.

Chlorella- wpływ na zdrowie

Sporoplleina wiąże toksyny i metale ciężkie w organizmie, odciążając wątrobę. Zawarty w chlorelli chlorofil korzystnie wpływa na błony komórkowe żołądka, poprawia procesy trawienia, chroni i wzbogaca bakterie jelitowe.

Spożywanie tego glona wpływa na poprawę nastroju.
Ponadto chlorella jest zalecana w stanach osłabienia, ponieważ dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, a także niskokalorycznego białka. 
Korzystnie wpływa na układ odpornościowy, odtruwa organizm, przyspiesza rekonwalescencję, chroni przed szkodliwym promieniowaniem rentgenowskim, jest pomocna w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym , łagodzi bóle gośćcowe i jest stosowana w leczeniu zakażeń Candidą. 

A to nie wszystkie korzyści wynikające ze spożywania chlorelli. Alga ta może mieć znaczenie w prewencji raka żołądka oraz raka skóry.

 

Chlorella – a skóra

Ekstrakty z chlorelli chronią kolagen i elastynę przed niszczącym działaniem czynników wpływających na utratę elastyczności skóry. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu i ułatwia regenerację uszkodzonych tkanek skórnych. Wydaje się, że jest pomocna w zwalczaniu  cellulitu i rozstępów. 

Działanie niepożądane

Na początku przyjmowania preparatów z chlorellą mogą wystąpić bóle brzucha i biegunki, które powinny ustąpić po kilku dniach.  Alga słodkowodna może powodować reakcje alergiczne w postaci wysypek skórnych, nudności, gazów, wzdęcia brzucha, zielonego zabarwienia stolca.

Przeciwwskazania

  • kobiety w ciąży i karmiące 
  • małe dzieci 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bocianowska E.; Domowe kuracje od A do Z cz.1; Wydawnictwo JOT 2017, nr 02/2017, str. 6-7

Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Principles in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 113

Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 155

Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo Wektor, str. 261




Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon- ciekawostki. Estragon nazywany również bylicą głupich to zioło znane w środkowej i północnej Azji oraz w Ameryce Północnej. Jego nazwa związana jest ze smokami, prze d którymi roślina miała chronoć

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Ananas- interakcje

Ananas wchodzi w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew oraz z antybiotykami

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.