Systematyka
Rząd: Astrowce
Rodzina: Astrowate
Rodzaj: Bylica
Gatunek: Bylica pospolita
Nazwy
Łacińska: Artemisia Vulgaris
Angielska:Mugwort
Niemiecka:Beifuss
Polskie nazwy: bylica dzika, bylica gęsie ziele, dziki piołun, bielica pospolita,
Nazwa Artemisa pochodzi od bogini Artemisy.Niektórzy autorzy twierdzą, że jej nazwa pochodzi od rzymskiego słowa artemis oznaczającego zdrowie.
Występowanie
Jest to roślina pospolita, która nie rośnie tylko na piaskach i bagnach. Występuje niemal w całej Europie z wyjątkiem krańców południowych. Spotykanana znacznych obszarach Azji, Afryki Północnej i Ameryki Północnej. Jest tonajbardziej liczny gatunek bylicy, który rozprzestrzenił na całym świecie.
Przez rolników bylica jest uważana za chwast, zwłaszcza zbóż i kukurydzy.
W Polsce rośnie najczęściej na brzegach pól uprawnych, przydrożach, w rowach, na przychaciach i nieużytkach, a takżew zbożach ozimych, w sadach i ogrodach.
Bylicę uprawia się na południu Europy, w Indiach, Japonii i Brazylii.
Odmiany
Znanych jest około 400 gatunków bylic rosnących głównie na półkuli północnej.
Surowiec
Surowcem przyprawowym są liście i ziele bylicy. Surowcem leczniczym w medycynie naturalnej jest także korzeń.
Bylicę stosuje się w postaci naparów, proszku, wyciągów, nalewek i syropów.
Zastosowanie w kuchni
Liście bylicy pospolitej wykorzystuje się do przyprawiania smażonych i ciężko strawnych potraw mięsnych (kaczka, gęś, baranina), aby były lepiej strawne. Ziele bylicy należy dodawać ostrożnie, ponieważ może wywołać posmak goryczy.
Czasem listki bylicy dodaje się do roślin strączkowych. Bylicą można aromatyzować zupy oraz sałatki.Szczyptą suszonej bylicy razem z rozmarynem, bazylią i melisą można aromatyzować ryby morskie i wszelkie owoce morza. Posiekane listki mogą być ciekawym dodatkiem do chleba ze smalcem.
Liście najsmaczniejsze są wiosną, kiedy to mają delikatnie goryczkowy smak. Dodaje się je najczęściej do potraw w celu zaostrzenia smaku. Listki bylicy to także ciekawy dodatek do pierogów, naleśników czy piwa. Można z nich przyrządzić napar lub orzeźwiający napój z połączeniu z wodą, miodemi owocami. W niektórych krajach liście dodaje się do herbaty, wówczas jest bardziej orzeźwiająca.
Ziele pasuje do ryb, surówek, warzyw i grzybów.
Bylica jest też dodatkiem do likierów, wódek i nalewek.
Bylica pospolita dobrze komponuje się z cebulą, czosnkiem, pieprzem. Raczej nie stosuje się jej z przyprawami korzennymi o silnym aromacie.
Historia
Bylica pospolita była wykorzystywana jako roślina obrzędowa przez starożytnych Egipcjan i Greków. Plemiona indoeuropejskie Indów, Irańczyków, Celtów i Bałtów uważały bylicę za roślinę magiczną. Znało ja także amerykańskie plemię Siuksów.
Nie wiadomo, do końca czy Dioskurydes i Galen znali to zioło.
Święta Hildegarda polecała spożywanie bylicy podawanej jako jarzynę lub jak szpinak.Gotowana bylica wg świętej ma ogrzewać wnętrzności i zimny żołądek, pomaga także na niedomogę jeliti jest szczególnie pomocna przy zatruciach. Hildegarda wierzyła, że sok z bylicy ma wielką moc.
Suszone ziele bylicy zebrane przed kwitnieniem dodawano do słodu zamiast chmielu przy produkcji piwa w Anglii. I jeszcze do niedawna zielem tym wieśniacy aromatyzowali piwo stołowe.
Medycyna chińska
W medycynie chińskiej bylicę przepisuje się przy zatruciach ciążowych, krwawieniach, cholerze i trądzie.
Składniki mineralne
Korzenie bylicy są bogatym źródłem inuliny, cukrów, śluzów oraz żywic. W przeciwieństwie do ziela nie zawiera substancji gorzkich.
Ziele bylicy zawiera gorzkie laktony seskwiterpenowe, które w główniej mierze odpowiadają za działanie na układ pokarmowy. Ponadto ziele bylicy zawiera kwasy organiczne, kumaryny, olejek eteryczny, fitosterole.
DZIAŁANIE LECZNICZE
Homeopatia
Przeciwwskazania
Korzeń bylicy zalać wrzącą wodą i ogrzewać do wrzenia i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 3 minuty. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić po 1-3 łyżkach 2-4 razy dziennie między posiłkami jako lek przeciwskurczowy w chorobach przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.
Literatura:
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.