- Ananas- zastosowanie w kuchni
Ananas w kuchni- czyli jak można go wykorzystać
Ananas to niezwykle smakowity i aromatyczny owoc, który można spożywać świeży, gotowany lub suszony. Wiele osób wybiera ananasa z puszki. Świeży lub suszony ananas to świetna i zdrowa przekąska. Owoce ananasa polecane są do tłustych i ciężkich dań mięsnych, ponieważ zawierają enzym ułatwiający ich trawienie.
Owoce ananasa dodaje się do sałatek, kanapek, deserów. Sporządza się z nich kompoty, dżemy, soki. Z soków robi się wino, można też wyprodukować ocet.
Ananas wykorzystuje się do wzbogacania konsystencji i nadania słodkiego smaku potrawom kuchni chińskiej i hinduskiej. Co ciekawe na Jawie spożywa się również liście ananasa.
Ananas może być składnikiem zup, sosów, zapiekanek, gulaszy, curry. Owoc dodaje się do mięsa, ryb, krewetek. Z owoców można zrobić marynaty, sosy, kandyzowane owoce, syropy. Mięso w marynacie ananasowej będzie bardziej miękkie. Owoc ananasa jest składnikiem sosu słodko-kwaśnego.
To świetny dodatek do ciast, sorbetów, ponczu, napojów.
Ananas w kuchni- warto wiedzieć
Ananasa nie dodaje się do potraw zawierających żelatynę, ponieważ bromelina (enzym zawarty w ananasie) rozkłada żelatynę.
Jak wybrać dobrego ananasa
Najlepsze ananasy pochodzą z Hawai, a największe plantacje ananasa znajdują się w Kostaryce oraz Brazylii. Kolor skóry ananasa nie świadczy o jego dojrzałości, ważny jest natomiast jego miąższ. Jeżeli miąższ poddaje się lekkiemu uciskowi palca, a wewnętrzne liście korny można bez trudu wyrwać, znaczy to, że owoc nadaje się do konsumpcji.
W sklepie nie należy wybierać owoców z pożółkłymi i zeschniętymi liśćmi. Ananas nie powinien też być miękki i poobijany, nie powinien mieć też śladów pleśni. Im cięższy owoc tym lepszy powinien mieć miąższ. Kolejna cecha na którą powinnyśmy zwrócić uwagę to zapach. Dojrzały ananas ma bardzo delikatny, lekko słodkawy smak. Bardzo intensywny zapach będzie świadczył o tym, że owoc jest przejrzały.
Ananas w kuchni- przechowywanie
Dojrzały ananas jest bardzo nietrwały i szybko gnije. Całe dojrzałe owoce można przechowywać przez ok 2-3 dni, ananasa w kawałku można przechowywać również do 2-3 dni w lodówce. Jednak warto wiedzieć, że przy zbyt niskiej temp. przechowywania pojawiają się na nim ciemne plamy.
Aby owoce dojrzały przechowuje się je na miękkiej podkładce lub zawieszone na liściach w temp. 10-15°C.
Ananasa można zamrozić, ale wówczas straci swój smak. Mrożone ananasy można bez obaw przechowywać do 3 miesięcy.
Ananasa z puszki należy spożyć w ciągu 2 dni od otwarcia. Aby uniknąć metalowego posmaku puszki warto jest przełożyć zawartość puszki do szklanego pojemnika/ naczynia.
Jak poznać, że ananas jest zepsuty
Przejrzały lub zepsuty ananas będzie bardzo miękki. Jego liście będą bardzo łatwo się odrywały, a zapach będzie bardzo intensywny, wręcz nieprzyjemny- lekko winny. Jeżeli na skórce ananasa pojawi się biały nalot, pleśń lub gdy skórka stanie się bardzo ciemna wówczas taki owoce nie nadaje się do spożycia.
Arnal- Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa, str. 30
Karabela M.; A to ananas; Panacea nr. 1 (46), 2014, str. 28-29
Lim T. K.; Edible medicinal and nonmedicinal plants, V 1, Fruits; Springer 2012, str. 593-615
Molenda J.; Zadziwiające życie owoców od ananasa do truskawki; Bellona, Warszawa 2018, str. 15-41
Quave C.L.; Medicinal Plant Monographs; Cassandra L. Quave 2013, str. 46-57
https://dietetycy.org.pl/jak-dobrze-wybrac-ananasa-czyli-ananasowy-zawrot-glowy/ (25.01.2021)
- Podobne artykuły