Allicyna substancja aktywna czosnku

Allicyna (tiosulfonian dialilu) jest pochodną niebiałkowego aminokwasu alliny. Należy do fitoncydów.  Związek ten jest wytwarzany przez czosnek, por czy cebulę.
Jest jednym z wielu związków siarkoorganicznych odpowiedzialnych za silny zapach czosnku, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwkrwotoczne. Odpowiada za przeciwgrzybicze i antybiotyczne działanie czosnku.

 

Allicyna- działanie

Allicyna wykazuje zdolność przenikania do cytoplazmy erytrocytów na zasadzie dyfuzji, a także przenika warstwę białkowo- lipidową bez jej uszkadzania. Dzięki temu wpływa na szereg reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach, hamuje działanie dehydrgoenazy alkoholowej.




Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Allicyna- jak powstaje

W wyniku rozdrobnienia ząbka czosnku zostaje uwolniony enzym- allinazyna, który przekształca allinę do allicyny. Szybkość tego procesu jest uzależniona od temperatury. W temperaturze pokojowej proces ten może trwać nawet kilka godzin, podczas, gdy w trakcie gotowania następuje w przeciągu kilku minut.


Allicyna i jej trwałość

Allicyna jest związkiem bardzo nietrwałym, który szybko przekształca się w szereg siarczanów allilu. Podczas podgrzewana szybko się rozkłada.

 

Allicyna- wpływ  na organizm

  • Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
  • Hamuje rozwój bakterii Helicoacter pylori oraz grzybów Candida albicans
  • Hamuje agregację płytek krwi
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne
  • Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
  • Wykazuje działanie przeciwnowtoworowe

 

Naturalny antybiotyk

Allicyna wykazuje działanie antybiotyczne, jest jednak związkiem bardzo nietrwałym i nie udało się opracować środka zawierającego allicynę, który byłby skuteczny jako antybiotyk. Dlatego warto spożywać surowy czosnek, który oprócz allicyny zawiera szereg innych związków siarkowych, które również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

2 komentarze

  • obserwtor says:

    Szereg nieścisłości , najpierw że allicyna szybciej się twniszczy allicyne, więc jak to jest ???orzy w wyżzej tenp. a chwilę potem ,że temp.

  • ZdrowieNatura324 says:

    Allina zostaje przekształcona do allicyny i proces ten zależy od temp., a jednocześnie allicyna jest bardzo nietrwała i w wyższych temperaturach po prostu się rozpada. To ile allicyny powstanie i jaka jej część ulegnie rozpadowi zależy od temp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tadeusiewicz J., Krysztofiak A., Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia?; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, T63, nr. 1 (302), 2014 str. 37-44




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.