Najnowsze artykuły

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Allicyna substancja aktywna czosnku

Allicyna (tiosulfonian dialilu) jest pochodną niebiałkowego aminokwasu alliny. Należy do fitoncydów.  Związek ten jest wytwarzany przez czosnek, por czy cebulę.
Jest jednym z wielu związków siarkoorganicznych odpowiedzialnych za silny zapach czosnku, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwkrwotoczne. Ponadto odpowiada za przeciwgrzybicze i antybiotyczne działanie czosnku.

 

Allicyna- działanie

Allicyna wykazuje zdolność przenikania do cytoplazmy erytrocytów na zasadzie dyfuzji, a także przenika warstwę białkowo- lipidową bez jej uszkadzania. Dzięki temu wpływa na szereg reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach, czy hamuje działanie dehydrgoenazy alkoholowej.




Allicyna- jak powstaje

W wyniku rozdrobnienia ząbka czosnku zostaje uwolniony enzym- allinazyna, który przekształca allinę do allicyny. Szybkość tego procesu jest uzależniona od temperatury. W temperaturze pokojowej proces ten może trwać nawet kilka godzin, podczas, gdy w trakcie gotowania następuje w przeciągu kilku minut.

Allicyna i jej trwałość

Allicyna jest związkiem bardzo nietrwałym, który bardzo szybko przekształca się w szereg siarczanów allilu. Podczas podgrzewana związek ten ulega rozkładowi. 

Allicyna- wpływ  na organizm

  • Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
  • Hamuje rozwój bakterii Helicoacter pylori oraz grzybów Candida albicans
  • Hamuje agregację płytek krwi
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne
  • Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
  • Wykazuje działanie przeciwnowtoworowe

 

Naturalny antybiotyk

Allicyna wykazuje działanie antybiotyczne, jest jednak związkiem bardzo nietrwałym i nie udało się opracować preparatu zawierającego allicynę, który byłby skuteczny jako antybiotyk. Dlatego warto spożywać surowy czosnek, który oprócz allicyny zawiera szereg innych związków siarkowych. Wszystkie re związki również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

2 Responses

  1. Szereg nieścisłości , najpierw że allicyna szybciej się twniszczy allicyne, więc jak to jest ???orzy w wyżzej tenp. a chwilę potem ,że temp.

  2. Allina zostaje przekształcona do allicyny i proces ten zależy od temp., a jednocześnie allicyna jest bardzo nietrwała i w wyższych temperaturach po prostu się rozpada. To ile allicyny powstanie i jaka jej część ulegnie rozpadowi zależy od temp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tadeusiewicz J., Krysztofiak A., Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia?; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, T63, nr. 1 (302), 2014 str. 37-44




Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Jakie zioła zbiera się w lipcu

W lipcu zbiera się zioła, które można suszyć na herbatki albo macerować w oleju. Najczęściej zbiera się dziurawiec, lipę, cykorię, dziewannę

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach