Najnowsze artykuły

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Dlaczego warto przygotować olej z nagietka lekarskiego?

Olej z nagietka lekarskiego to doskonały kosmetyk do skóry suchej, z podrażnieniami. Dzięki dodatkowi olejku lawendowego  macerat będzie pomocny również przy rozstępach.

 

Aby przygotować olej z nagietka potrzebne  będą:

  • Suszone kwiatki nagietka
  • Olej- dobrej jakości olej słonecznikowy tłoczony na zimno
  • Olejek lawendowy




Jakie właściwości posiada olej z nagietka

Macerat olejowy

Macerat to wyciąg olejowy z ziół lub kwiatów. Stąd też maceraty otrzymuje się  poprzez zalanie  surowca roślinnego odpowiednim olejem. Dzięki temu do oleju przechodzą substancje czynne rozpuszczalne w tłuszczach zawarte w roślinie.

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis)

To piękny pomarańczowy kwiatek porastający łąki i ogródki. Roślina ta znana od wieków posiada niezwykłe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Dlatego nagietek ma tak szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na etykietach produktów kosmetycznych odnajdziemy go pod nazwą INCI: Calendule offiinalic flower extract.
Nagietek jest stosowany w kosmetykach jako składnik kremów balsamów, płynów do kąpieli, płynów do higieny intymnej, szamponów i odżywek do włosów.

Kwiaty nagietka zawierają m. in. saponozydy triterpenowe- pochodne kwasu oelanowego, alkohole triterpenowe, flawonoidy związki poliacetylenowe, polisacharydy. Dzięki zawartości karotenoidów kwiatki z nagietka posiadają piękny pomarańczowy kolor. Takie bogactwo związków aktywnych sprawia, że roślina ta ma wszechstronne zastosowanie.

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry.

Olej słonecznikowy stosowany na skórę wygładza ją i upiększa. Do tego świetnie się wchłania. Kolejną zaletą tego oleju jest to, że wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry.

Olejek lawendowy– nada piękny zapach maceratowi, a dodatkowo wpłynie na poprawę nastroju. Ponadto   olejek lawendowy działa na skórę przeciwzapalnie oraz kojąco, powodując zmniejszenie się blizn i rozstępów.




Jak przygotować olej z nagietka?

Aby przygotować macerat olejowy należy wsypać suszone płatki kwiatka nagietka do słoika, zalać olejem słonecznikowym i odstawić na 14 dni w ciepłe i słoneczne miejsce. Dobrze jest codziennie wymieszać zawartość słoika. Po upływie dwóch tygodni macerat należy przefiltrować przez gazę, przelać do butelki z ciemnego szkła i dodać 20 kropli olejku lawendowego.

Tak przygotowany macerat stosować codziennie do masażu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Piramida zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia została stworzona przez naukowców, aby ułatwić planowanie posiłków, a także wiedzieć jakie produkty są najlepsze dla zdrowia

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Babka jajowata interakcje z lekami

Babka jajowata i jej nasienie jest składnikiem suplementów diety wspomagających pracę jelit. Preparaty te mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami

Szkodliwe składniki w kosmetykach- których należy unikać

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Szkodliwe składniki w kosmetycha- dlaczego należy ich unikać? Szkodliwe składniki w kosmetykach Wiele osób zwraca uwagę na skład produktów spożywczych. Mało kto próbuje rozszyfrować skład

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu