- Kwiat róży -właściwości
W lecznictwie powszechnie wykorzystuje się dziką różę jako doskonałe źródło łatwo przyswajalnej witaminy C ( O dzikiej róży przeczytasz >>tutaj<<). Ale w lecznictwie wykorzystuje się płatki z kwiatów różnych odmian róży. Jak zatem działają kwiaty róży?
Systematyka
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Róża
Występowanie
Róża rośnie dziko na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i ciepłej. W Polsce jest to roślina dość popularna i można ją spotkać na obrzeżach lasów, leśnych przydrożach oraz słonecznych polanach. Rośnie na nieużytkach, jest też często sadzona w parkach jako krzew ozdobny lub jako element żywopłotu.
Kwiat róży w medycynie ludowej
Płatki kwiatów róży były od dawna stosowane w medycynie ludowej, głównie ucierane z cukrem lub w postaci syropów, wody różanej czy różnych wyciągów. W średniowieczu osobom „wątłym, chorym, cholerycznym i melancholijnym” podawano syrop różany będący mieszaniną płatków róży z miodem. Mnisi z płatków róż sporządzali maści do oczu. Płatki róży gotowane w winie były lekiem na nieżyty żołądka, stosowano je także jako lek na serce i wątrobę. Na suchoty u dorosłych często podawano herbatkę nastój lub konfitury ze świeżych płatków, a na opuchliznę szyi przykładano listki róży.
We Francji kwiat róży był wykorzystywany jako lek przeciwszkorbutowy, przeciw robakom, przy hemoroidach oraz jako środek ogólnie wzmacniający. Z kolei w Bułgarii kwiat róży jest używany w schorzeniach przewodu pokarmowego, do płukań przy zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz spojówek.
Co zawiera kwiat róży?
Wśród wielu związków chemicznych obecnych w kwiatach róży do najważniejszych można zaliczyć:
- Olejki eteryczne
- Flawonoidy
- Antocyjany
KWIAT RÓŻY- DZIAŁANIE
Syrop z płatków róży zalecany jest dzieciom, kobietom w ciąży, osobom w podeszłym wieku i rekonwalescentom.
Jak zatem działają płatki z dzikiej róży:
- pomagają przy niestrawności
- flawonoidy zawarte w dzikiej róży rozszerzają naczynia krwionośne oraz obniżają poziom złego cholesterolu,
- łagodzą infekcje gardła
- wspomagają leczenie chorób płucnych i zapalenie płuc
- znalazły zastosowanie w leczeniu chorób zakaźnych oraz alergii
- dawniej stosowano je przy porodach, ponieważ uważano, że wzmacniają fizycznie i podnoszą na duchu
- są wykorzystywane do zabliźniania ran oraz likwidują stany zapalne skóry
Kwiat róży- działanie na skórę
Przymoczki nasączone naparem z kwiatów leczą rany, oparzenia, wypryski, krosty i inne zmiany skórne, mają zastosowanie w leczeniu blizn pooperacyjnych, wykazują właściwości regenerujące, odświeżające, odmładzające, uelastyczniają i uszczelniają tkankę skóry twarzy, poprawiają wygląd cery.
Przeciwwskazania w stosowaniu kwiatu róży
Owoców róży nie należy przyjmować przy kamicy szczawiowej, ostrożnie należy ją dawkować przy zwiększonej krzepliwości krwi i skłonności do zakrzepów.
Jedyne środki ostrożności muszą zachować osoby przyjmujące koagulanty, ponieważ przy zwiększonej ilości przyjmowanej witaminy C może dojść do niepożądanej interakcji, której skutkiem może być niekontrolowane krwawienie.
MIÓD RÓŻANY
- 250 g suszonych płatków różanych
- 1 l wrzątku
- 750 g miodu
Płatki róży zalać wrzątkiem i pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu dodać miód i całość gotować do momentu uzyskania konsystencji miodu. Podczas gotowania zbierać powstałą pianę.
Miód stosuje się 2 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.
Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 95, 250-252
Kujawska M., Łuczaj Ł., Sosnowska J., Klepacki P., Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera; Polskie Towarzystwo Ludoznawcze , Wrocław 2016, str. 463-466
Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1990, str. 126
Osińska W.; Róża dzika, lecz oswojona…; Panacea Nr 4 (9), październik 2004, str. 10-13
Ożarowski A.; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 228-231
Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wyd. Spar 1989, str. 28, 51-52
Rybak D.; Rośliny lecznicze Atlas; Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1993, str. 233- 234
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Wyd. Mateusz E. Senderski; Podkowa Leśna 2016; str. 539-542
Tyszyńska- Kownacka D., Starek T., Zioła w polskim domu, wyd. Watra, Warszawa 1988, str. 182-184
- Podobne artykuły
Owoce dzikiej róży- właściwości
Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…