Kolorowy talerz a zdrowa dieta

Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny być częścią zdrowej diety. Prostą metodą na dostarczenie potrzebnych składników pokarmowych jest komponowanie posiłku tak, aby na talerzu znalazły się zróżnicowane kolorystycznie produkty. Barwa warzyw i owoców wiąże się z określonymi substancjami, które oddziałują na nasze zdrowie. Różnorodność spożywanych warzyw i owoców zapewnia dostarczenie wszystkich cennych składników odżywczych, a dieta staje się bardziej urozmaicona.

Codzienna dieta powinna zawierać owoce i warzywa ze wszystkich grup kolorystycznych. Jeżeli na naszym talerzy codziennie będą  znajdowały się produkty w różnych kolorach to zapewni nam zdrowie. Ze względu na zawartość składników odżywczych owoce i warzywa można podzielić na kilka grup kolorystycznych.




Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Czerwone i fioletowe

Owoce i warzywa w kolorze czerwonym i fioletowym zawierają dużo antocyjanidynów i antocyjanów. Barwniki te należą do flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Związki te wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawiają wrażliwość komórek na działanie insuliny.  Ponadto wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz korzystnie działają na naczynia krwionośne, zwiększając ich elastyczność. Antocyjany poprawiają także mikrokrążenie w gałce ocznej – zwiększają elastyczność i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, hamują krzepliwość, a dzięki temu zwiększają przepływ krwi w siatkówce i poprawiają widzenie. 

Szczególnie dużą zawartość antocyjanów wykazują owoce borówki, jeżyny i aronii.

W tej grupie kolorystycznej można wyróżnić także dużą zawartość polifenoli- kwasu elagowego i resweratolu. Bogatym źródłem tych polifenoli są maliny, jeżyny, poziomki, truskawki i winogrona.

Z kolei w czerwonych warzywach i owocach dominującym składnikiem są karotenoidy, które znajdują się w pomidorach arbuzie, czerwonych grejpfrutach.

 

Zielone i białe

Kolor zielony jest związany z zawartością chlorofilu, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, uszkodzeniami DNA komórek oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Zielone owoce i warzywa są także doskonałym źródłem kwasu foliowego, ß- karotenu, i luteoliny. Kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek, wpływa na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Jest to związek, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.  Białe owoce i warzywa dostarczają potas i magnez.

Czosnek i cebula zawierają ponad to kwerecytynę i allicynę, które wykazują silne działanie bakteriobójcze.

 

Żółte i pomarańczowe

Żółte i pomarańczowe warzywa swój kolor zawdzięczają głównie karotenoidom. Związki te mają silne działanie przeciwutleniające, chronią przed nowotworami, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej. Karotenoidy jako prekursory witaminy A korzystnie wpływają na wzrok.

Likopen znajdziemy w żółtych pomidorach, marchewce, dyni, morelach. Luteinę znajdziemy w nektarynkach, śliwkach, mirabelkach, papryce czy dyni. Cennym źródłem ß- karotenu są: marchewka, dynia, melon, mango, morela, brzoskwinia.

Żółte i pomarańczowe warzywa i owoce to także źródło witaminy C, wapnia, magnezu i cynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://www.aktywniepozdrowie.pl/kolorowy-talerz-143




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Estragon łac. Artemisia dracunculus

Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.