Co można zbierać we wrześniu?

Wakacje szybko minęły i przywitał nas wrzesień. Jest to miesiąc, w którym zbiera się zioła, owoce i  przygotowuje się zapasy na zimę. W sadach i ogrodach pełno jest owoców i warzyw, które przerabia się na soki, dżemy, konfitury, kiszonki czy marynaty. Warto w tym czasie również pomyśleć o ziołach, by wykorzystać ich dobroczynne działanie zimą, wspomóc odporność i łagodzić pierwsze dolegliwości przeziębień.

We wrześniu oprócz owoców, bogatych w witaminy i antyoksydanty nadal można zbierać kwiaty z roślin, które kwitną na łąkach, zbiera się ziele i nasiona. Jest to także czas zbierania części podziemnych roślin- kłączy i korzeni.




Jakie kwiaty i owoce zbiera się we wrześniu?

Zbierając kwiaty należy wybrać słoneczny i suchy dzień. Wśród roślin kwitnących we wrześniu można wymienić: wrotycz, nagietek, nawłoć pospolitą, wrzos zwyczajny, chaber bławatek, kocankę piaskową.

Wśród owoców zbieranych we wrześniu warto zwrócić uwagę na: aronię, borówkę brusznicę, jeżynę, jarzębinę, ale także szyszki chmielu. We wrześniu na polanach można także zbierać nieocenione owoce czarnego bzu, rokitnika, głogu i dzikiej róży.

Jakie zioła zbiera się we wrześniu?

Wrzesień to czas kiedy zbiera się również nasiona: ostropestu, anyżku, kozieradki.

Całe ziele zbiera się z roślin: krwawnika, pokrzywy, skrzypu, bylic, różnych odmian babek, fiołka, jeżówki, wiązówki, rdestu ptasiego, melisy, macierzanki, majeranku, szałwii, ruty.

Jesienią zbiera się kłącze tataraku oraz korzenie: żywokostu, mniszka lekarskiego, lukrecji, łopianu, mydlnicy lekarskiej

Oczywiście powyższa lista nie zawiera wszystkich surowców zielarskich, które można zbierać na początku jesieni.

 

Jak wykorzystać zioła zebrane we wrześniu?

Większość ziół najlepiej jest ususzyć. Suszone ziele dość długo zachowuje trwałość i świetnie sprawdzi się do parzenia herbatek. Suszy się także owoce, które można wykorzystać jako dodatek do herbat. Sproszkowane wysuszone owoce można dodać do musli czy sałatek. Suszy się także nasiona, które po roztarciu są później aromatyczną przyprawą do wielu dań.

Innym sposobem utrwalenia leczniczych właściwości ziół jest przygotowanie nalewek.

Z wielu surowców zielarskich można przygotować syropy, które świetnie sprawdzą się przy jesiennych przeziębieniach, szczególnie u dzieci.

Wiele ziół oraz owoce można zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Ananas zwyczajny łac. Ananas comosus

Ananas (łac. Ananas comosus) to smaczny owoc pochodzący z tropików. Anans znany jest jako świetny środek przeciwszkorbutowy, korzystnie wpływa na trawienie

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.