Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Beta karoten to związek chemiczny zaliczany do karotenoidów. Występuje w dużej ilości w pomarańczowych owocach i warzywach oraz w ciemnozielonych warzywach liściastych. Ponieważ beta karoten jest zaliczany do prekursorów witaminy A jego rola jest związana głównie z działaniem witaminy A.

Beta karoten- metabolizm

Beta karoten wchłania się w 25-75%, a jego wchłanianie zwiększa się w obecności odrobiny tłuszczu, białka, antyoksydantów oraz cynku.
W wyniku przemian enzymatycznych z beta karotenu powstaje 50% retinolu, przy czym zdolność do absorpcji beta karotenu jest zróżnicowana i w dużym stopniu zależy od rodzaju pokarmu.

Co ważne naturalny beta karoten jest 4 do 10 razy bardziej biodostępny niż ten syntetyczny. Wykazuje także lepsze działanie antyoksydacyjne.

 

Beta karoten- rola w organizmie

Ponieważ beta karoten jest prowitaminą A, to główna jego rola jest taka sama jak witaminy A w naszym organizmie. Wysoka zwartość beta karotenu w diecie razem z innymi witaminami antyoksydacyjnymi spowalnia procesy degeneracji plamki żółtej u osób w podeszłym wieku.




Beta karoten rola:

  • Pochłania nadmiar promieniowania UV, a więc wykazuje działanie fotoochronne
  • Jest silnym przeciwutleniaczem- wyłapuje wolne rodniki
  • Zwiększa regenerację naskórka oraz nadaje skórze ładny kolor
  • Hamuje utlenianie cholesterolu
  • Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku (zwłaszcza o zmierzchu),
  • Warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonków,
  • Opóźnia procesy starzenia organizmu
  • Chroni grasicę przed szkodami spowodowanymi przez wolne rodniki
  • Zwiększa efektywność witaminy C i chroni ją przed utlenianiem
  • Chroni organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych
  • Ma duże znaczenie w profilaktyce chorób serca, chroni przed zawałem i udarami mózgu
  • Stymuluje odporność organizmu
  • Chroni błony śluzowe jamy ustnej, nosa i gardła
  • Wspomaga leczenie ran, oparzeń, odmrożeń oraz jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry

 

Beta karoten dawkowanie

Dzienna dawka dostarczanego do organizmu beta karotenu powinna wynosić 5-7 mg. Jest to dawka ustalona przy założeniu, że beta karoten jest jednym źródłem witaminy A w organizmie.

 

Beta karoten- działanie niepożądane

Należy pamiętać, że syntetyczny beta karoten hamuje przyswajanie innych karotenoidów.

Nadmiar karotenu jest przechowywany w tkance tłuszczowej i może powodować zażółceniu skóry.

W pewnych warunkach beta karoten może wykazywać działanie prooksydacyjne. Jest tak na przykład w przypadku palaczy papierosów, gdzie suplementacja karotenem zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biernat J.; Żywienie a uroda; Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006, str. 29, 98

Gertig B., J. Przysławski; Bromatologia zarys nauki o żywieniu i żywności; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, str. 111, 112, 113

Igielska-Kalwat J., Nawrzyńczak A., Nowak J.; Karotenoidy i ich zastosowanie w przemyśle kosmetycznym na przykładzie β-karotenu; Chemik 2012, 66,2 str. 140-144

Karpov S., Chmielewska W.; Dieta surowa, która jest… smaczna!; złotemyśli.pl, 2008 str. 27

Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 81

Sikorski Z. E.; Chemia żywności, skład, przemiany i właściwości; Wydawnictwo Naukowo- techniczne, Warszawa 2002, str. 402-408 

Watson R. R.; Vegetables, Fruits, nad Herbs in health promotion; CRC Press, 2001, str. 5, 19- 31, 86-88, 278-279

Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo WEKTOR, Warszawa, str. 41, 56, 59 60-62




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny