Najnowsze artykuły

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Jak przygotować kawę ?

Kawę otrzymuje się przez parzenie prażonych ziaren rośliny Coffe arabica.  Przyrządza się ją na różne sposoby- można ją parzyć, gotować, pić czarną lub z mlekiem. Na sklepowych półkach możemy kupić kawę w ziarnach, mieloną lub rozpuszczalną. Jako dodatki do kawy świetnie sprawdzą się cynamon czy imbir.

Mała czarna pita z umiarem korzystnie wpływa na organizm: dodaje energii, przyspiesza metabolizm, poprawia koncentrację. Za takie działanie odpowiada zawarta w kawie kofeina. Jednak im więcej pijemy kawy, tym szybciej uodparniamy się na jej pobudzające działanie i później potrzebujemy większej ilości kofeiny.

Pomimo, że wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki kawy, ma ona także swoje wady- odwadnia, powoduje problemy ze snem i może wpływać na nerwowość.




Czym zastąpić kawę?

Co więc zatem pić zamiast kawy, aby dodać sobie energii, aby nie odczuwać niepożądanego działania kofeiny? Oto kilka propozycji:

  1. Zielona herbata

Zielona herbata zalana wodą w temp. 80°C i parzona przez 3 minuty zawiera dużo antyoksydantów i minerałów oraz taninę- związek o działaniu kofeiny. Świetnie pobudza i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.

  1. Matcha

Jest to rodzaj zielonej herbaty, sporządzany z drobno sproszkowanych liści krzewu herbacianego odpowiedniej odmiany. Porcja matchy działa jak mocne espresso. By przygotować napój, proszek roztrzepuje się w gorącej (do 80°C) wodzie za pomocą specjalnej bambusowej miotełki.

  1. Yerba mate

Napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego dodaje więcej energii niż kawa, a efekt pobudzenia utrzymuje się dłużej. Yerba mate to samo zdrowie: oprócz kofeiny zawiera także cenne witaminy i minerały, wspomaga odchudzanie i reguluje poziom cholesterolu. Można zaparzać ten sam susz kilka razy. Najlepiej robić to w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu. Do picia tego południowoamerykańskiego napoju służy bombilla – rodzaj słomki odfiltrowującej fusy.

  1. Guarana

Wyciągi z guarany znajdziemy w większości popularnych energetyków. Jednak warto zażywać guaranę w naturalnej formie: suszone i zmielone owoce tej rośliny można wykorzystać do sporządzenia pobudzającego naparu o orzeźwiającym, kwaskowym smaku. Za pobudzające działanie guarany odpowiada guaranina – rodzaj kofeiny, która wchłania się wolniej niż ta pochodząca z kawy, a w związku z tym działa dłużej (do 6 godzin). Guarana nie tylko dodaje energii: stymuluje także pracę mózgu, przyspiesza przemianę materii, poprawia humor i pamięć. Nie powinno się przekraczać dawki 2 łyżeczek dziennie.

  1. Kakao

Kakao zawiera jedynie śladowe ilości kofeiny, za to jest cennym źródłem teobrominy, która również wykazuje działanie pobudzające. Kakao dostarcza także cennych składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy cynk oraz przeciwutleniaczy. Warto sięgać, bo kakao naturalne, znacznie zdrowsze i skuteczniejsze od produktów instant.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Estragon łac. Artemisia dracunculus

Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne