E 154- Brąz FK

Barwnik E 154, czyli brąz FK występuje także pod nazwy  oznaczenia: Food brown 1,

Otrzymywanie: Mieszania syntetycznych związków azowych

Dzienne spożycie: EFSA nie jest w stanie określić bezpieczeństwa brązu FK

Metabolizm: Brąz FK nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, ulega natomiast złożonym przemianom w przewodzie pokarmowych między innymi do poliamin aromatycznych, które mogą być wchłanianie do organizmu. Wydalany głównie z kałem. Może się odkładać w nerkach i naczyniach limfatycznych.

Funkcje w żywności: Nadaje brązową barwę produktom wędzonym

Uwarunkowania prawne: Barwnik ten może być stosowany wyłącznie przy produkcji śledzi wędzonych z Anglii i Norwegii. Barwnik zakazany do stosowania w Australii, Kanadzie, Rosji. E 154 nie znalazło się w wykazie dodatków stosowanych w żywności na terenie Unii Europejskiej (Rozporządzenie PE i WE:1333/2008)




Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 154 Brąz FK- zastosowanie

Przemysł spożywczy: W Polsce barwnik E 154 może być stosowany tylko w przypadku śledzi wędzonych.

E 154 Brąz FK- możliwe działanie niepożądane

Jak większość związków azowych barwnik ten może powodować uwalnianie się histaminy i nasilać objawy astmy. Ponadto powoduje wystąpienie reakcji alergicznej, obrzęki, bóle głowy i brzucha. Ma szkodliwe działanie na tarczycę i serce. Może powodować nasilenie objawów nietolerancji salicylanów, stąd powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę. Nie powinny go często spożywać kobiety w ciąży, ponieważ przyczynia się do skurczów macicy. Kilka składników tego barwnika może mieć działanie mutagenne na organizm. Powinny go unikać dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2010: Dz. U. 232, pozycja 1525 w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16.12.2008 w sprawie dodatków do żywności

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1535 (14.01.2021)

https://www.jedzenie.info.pl/artykuly/szczegoly/60281_barwnik-nieszkodliwy-e-154-braz-fk (14.01.2021)

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/15,0/Braz-fk-e154.html (14.01.2021)




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.