Babka jajowata – interakcje z lekami

Babka jajowata wykorzystywana jest w lecznictwie jako środek wspomagający pracę jelit i regulujący wypróżnienia. Coraz częściej nasiona oraz łupiny babki jajowatej można znaleźć w suplementach diety jako źródło naturalnego błonnika. Stąd też środki te cieszą się dużą popularnością wśród suplementów na odchudzanie, Decydując się na przyjmowanie babki ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie i przestrzeganie zalecanych dawek preparatów.
Stosując preparaty zawierające łupiny lub nasiona babki należy wiedzieć, że mogą zaburzać wchłanianie wielu leków lub mogą opóźnić czas ich wchłaniania i dlatego preparaty z babki należy przyjmować 0,5- 1 godzinę przed lub po podaniu leku.

Nasiona babki należy przyjmować wyłącznie pod kontrolą lekarza w przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych oraz leków na tarczycę.




Babka jajowata- przykładowe interakcje z lekami

Grupa leków Przykładowe leki Możliwa interakcja
Statyny
Symwastatyna
Babka jajowata podana po 2 godzinach od przyjęcia leku wpływa korzystnie na poprawę profilu lipidowego
Leki przeciwcukrzycowe
Babka hamuje wchłanianie leku i może powodować hipoglikemię
Leki przeciwdrgawkowe
Karbamazepina
Zmniejszona absorbcja leki, a tym samym słabsze jego działanie
Minerały
Lit, wapń
Obniżenie stężenia litu, wapnia we krwi
Leki stosowane w leczeniu Parkinsona
Lewodopa, karbidopa
Babka powoduje zwiększenie stężenia leku i wydłużenie czasu półtrwania leku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bernes J, Anderson L. A., Phillipson J. D.; Herbal medicines, third edition; Pharmaceutical Press 2007, str. 374-378

Jarosz M.; Suplementy diety a zdrowie; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015, str. 172

Pyrzanowska J., Piechal A., Blecharz- Klin K., Widy- Tyszkiewicz E.; Interakcje leków roślinnych stosowanych w chorobach układu pokarmowego; Herba Polonica, Vol. 52, No ½, 2006, str. 75- 96 

Zabłocka- Słowińska K., Jawna K., Grajeta H., Biernat J.; Interakcje pomiędzy składnikami suplementów diety a wybranymi lekami stosowanymi w terapii chorób układu sercowo- naczyniowego; Bromat. Chem. Toksykol. XLVI, 2013, 2, str. 132-139




E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Owoce acai łac. Euterpe oleracea

Jagody acai wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są doskonałym środkiem zwalczającym powstające w organizmie wolne rodniki,

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.