Imbir w Medycynie Chińskiej

Imbir znany jest w Azji od ponad 3 tys. lat. Jest zaliczany do najstarszych roślin uprawnych na świecie. Roślina ta jest  stosowany w medycynie tradycyjnej Chin, Indii i Arabii od pamiętnych czasów. Co ciekawe imbir był od wieków dodawany do wielu złożonych leków, aby zmniejszyć ich toksyczność czy działanie uboczne. 

Imbir znajduje się w 70-80% ziołowych mieszanek chińskich. Jest to zioło o ostrym smaku i ciepłej naturze. Imbir działa w Płucach, Nerkach, Śledzionie i Żołądku.

 

Kiedy imbir pojawił się w Medycynie Chińskiej?

W zielniku chińskim pochodzącym z 2800 r. p. n. e. imbir został zaliczony do leków klasy II „o funkcjach ministerskich” – czyli leków stosowanych na ciężkie choroby. Wzmianka o imbirze znajduje się również w dziele Konfucjusza, który podobno nie rozstawał się z imbirem podczas jedzenia i dodawał kłącze imbiru do wszystkich potraw. Według Tsao Ching, powstałego 3000 lat p. n. e. imbir eliminuje zapach ciała oraz stawia człowieka w kontakcie ze strefą duchową.

 

Zastosowanie imbiru w Medycynie Chińskiej

Imbir od stuleci zajmuje ważne miejsce w Medycynie Chińskiej, stanowiąc niezastąpiony składnik wielu terapii i preparatów.  Tradycyjna Medycyna Chińska klasyfikuje imbir jako środek rozgrzewający i uwalniający warunki zewnętrzne. Imbir zwiększa przepływ Qi, zwiększa przepływ Krwi i wody w organizmie. Usuwa zablokowane przez Wiatr Zimno (przeziębienie i przewianie). Ogrzewa Żołądek, uspokaja Qi Żołądka i zatrzymuje wymioty. Rozprasza Zimny Wiatr z Płuc i przekształca Śluz (stąd zastosowanie przy grypie żołądkowej). Leczy odczucie pełności w klatce piersiowej. Ponadto ogrzewa Środek ( bóle brzucha), wspiera produkcję kwasów żołądkowych i hamuje krwawienia.

Ponadto kłącze imbiru  jest stosowane jako odtrutka na trujące składniki innych ziół. Chińczycy stosują imbir również na zatrucia roślinami z rodziny obrazkowatych oraz zatrucia grzybami. 




Medycyna chińska- imbir świeży czy suszony?

Imbir to roślina o właściwościach „gorących” i „ostrych”, dzięki czemu leczy chłód i osłabienie przez mobilizację Qi organizmu. Chińczycy rozróżniają 3 formy imbiru: świeży, prażony i suszony. Każda z tych form wykazuje działanie „otwierające” lub „rozluźniające”, wzmacniając zdolność organizmu do integracji bodźców zewnętrznych.

Świeże kłącze (Sheng Jiang) ma naturę ostrą i ciepłą, dlatego podaje się  je przy wzdęciach brzucha i nudnościach. Wykazuje działanie na zewnątrz i bardziej oddziałuje na Żołądek. Podaje się je jako łagodny diuretyk, który usuwa nadmiar Wilgoci i łagodnie rozgrzewa. Świeży imbir sprzyja produkcji soków trawiennych, ma działanie antyseptyczne.  Dodatek świeżego imbiru do herbatki w lecie pomoże złagodzić ból brzucha spowodowany spożyciem zbyt dużej ilości ochładzających napojów, lodów, bitej śmietany czy zjedzeniem nieświeżych potraw. Świetnie pomoże także w niestrawności wywołanej zmianą diety w czasie letniego urlopu. Warto sięgnąć po herbatkę z dodatkiem świeżego imbiru również zimą przy pierwszych objawach przeziębienia. Specyfik ten rozgrzeje i pomoże złagodzić objawy zapobiegając rozwojowi infekcji. Surowy imbir warto dodać także w trakcie gotowania mięs- poprawi to ich strawność.

Suszony imbir (Gan Jiang) ma naturę ostrą i bardzo gorącą- stąd zastosowanie rośliny jako środka pobudzającego trawienie oraz łagodzącego bóle brzucha, lumbago czy biegunki. Suszony imbir wykazuje działanie wzmacniające. Działa on podobnie jak świeże kłącze, ale zdecydowanie silniej. Działa w Płucach, Sercu, Śledzionie i Żołądku. Ogrzewa Środek, rozprasza Zimno, Wzmacnia Yang i otwiera meridiany. Ponadto ogrzewa Płuca i rozprasza Śluz. Wycisza biegunkę z Zimna.  Stosuje się go przy zwalczaniu mdłości, wymiotów, eliminacji skurczów i różnego rodzaju infekcji, w tym bakteryjnych i grzybiczych. 

Prażone kłącze imbiru  ( Pao Jiang)  stosuje się głównie w celu ogrzania Środka i redukcji Zimna oraz zatrzymania krwawień, eliminacji zakrzepów. Środek ten wykazuje działanie przeciwbólowe w przypadku bólu spowodowanego zimnem. Nie należy go stosować w czasie ciąży.

 

Imbir w Medycynie Chińskiej- przeciwwskazania 

Przyjmuje się, że imbir działa dobroczynnie na każdego. Są jednak pewne osoby, które nie powinny spożywać imbiru po godzinie 18, bo wówczas przyprawa ta może im zaszkodzić.
Herbatka imbirowa pobudza funkcje żołądka, dlatego zaleca się picie takich napojów w godzinach porannych, kiedy układ pokarmowy ma największą aktywność. Wypicie herbatki imbirowej na kolację nadmiernie pobudzi Żołądek, który ma najniższą aktywność nocą. Może to spowodować rozdrażnienie lub zaburzyć sen.

Nie zaleca się stosowania imbiru osobom, które często czują gorąco, mają zaczerwieniony język lub skórę, nadmiernie się pocą, mają gorączkę ( powyżej 40 stopni), mają nadmiernie wysuszoną skórę, nadmierny puls, lub są odwodniony bądź mają krew w kale.

 

Medycyna chińska- nie tylko kłącze imbiru

Zmiażdżone liście imbiru Chińczycy stosują jako środek pobudzający trawienie oraz łagodzący siniaki.
Kiełki imbiru wykorzystują w Azji w przypadku biegunki, czerwonki, robaków.
Korzeń jest wykorzystywany jako środek na łysienie, krwawienia, cholerę, przeziębienia, raka, biegunkę, opryszczkę, bolesne miesiączkowanie, nudności, reumatyzm, ukąszenie węża, ból brzucha i ból zęba. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drozd J.; Wczoraj i dziś ziołolecznictwa; Przegląd Med. Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu leków w Warszawie; Rzeszów 2012, 2, str. 245-251

Gawłowska A., Halarewicz A., Jabłoński J., Bernades- Rusin M.; Atlas przypraw; SBM, Warszawa 2018, str. 86-87 

Liu Y., Wang Z., hang J.; Dietary Chinese herbs, chemistry, pharmacology and clinical evidence; Springer- Velag, Wien 2015, str. 273- 281

Nartowska J.; Imbir lekarski; Panacea nr. 3 (24), lipiec- wrzesień 2008, str. 6-8

https://mito-med.pl/artykul/imbir-klacze-zdrowia (24.10.2023) 

https://chinskaakupunktura.pl/imbir/ (26.10.2023) 

https://zlotysrodek.com.pl/2018/07/10/imbir/ (26.10.2023)




Witamina B6- naturalne źródła

Witamina B6 nazywana pirydoksyną występuje w produktach zwierzęcych i roślinnych. Doskonałym źródłem tej witaminy są suszone morele, awokado, banany…