Tematy na blogu
Podbiał pospolity

Podbiał pospolity

(Tussilago farfarato) to  jeden z pierwszych kwiatków, który pojawia się wczesną wiosną. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina występująca pospolicie. To niezwykła roślina, bogata w wiele związków bioaktywnych. Zarówno kwiat jak i liście zawierają:

  • flawonoidy
  • garbniki
  • karotenoidy
  • związki śluzowe i mineralne
  • kwasy fenolowe
  • olejek eteryczny

Przetwory z tej rośliny skutecznie powlekają błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku, działają przeciwzapalnie. Podbiał łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych oraz ułatwia odkrztuszanie ponieważ powoduje pęcznienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w górnych drogach oddechowych oraz pobudza ruchów nabłonka rzęskowego.

Podbiał stosuje się w lekkich nieżytach górnych dróg oddechowych z objawiamy bólu gardła oraz utrudnionym przełykaniu i odkrztuszaniu. Pomocniczo podbiał stosuje się w zapaleniu oskrzeli oraz w zanikowym suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu.

Kwiaty podbiału można wykorzystać do kąpieli – wówczas poza złagodzeniem stanów zapalnych skóry, podbiał pomoże się nam  wyciszyć i zrelaksować.

 

Podbiał przeciwskazania

Podbiał pospolity należy stosować z rozwagą, bo poza prozdrowotnymi składnikami, zawiera niewielkie ilości toksycznych związków- alkaloidów pirolizydynowe.

Ze względu na obecność wyżej wymienionych alkaloidów zaleca się nie stosować podbiału dłużej niż 6 tygodni w ciągu całego roku.

Osoby, które powinny unikać spożywania podbiału to dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura:

  1. red. A. Ożarowskiego; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 264-265
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/podbial-pospolity-wlasciwosci-prozdrowotne-aa-r2Zs-Yhah-muXm.html
Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.