Tematy na blogu

Babka lancetowata- Plantago lancelota

Babka lancetowata- systematyka

Rząd: Jasnotowce
Rodzina: Babkowate
Rodzaj: Babka

 

Nazwy

Łacińska: Plantago lanceolata
Angielska: Buskthorn
Niemiecka: Wegerich
Polskie nazwy: języczki polne, babka wąskolistna, babka koniczynowa, barankowy język, psi języczek, babka długa, babka długolistna, babka zaostrzona, okojma, królowa dróg, biczki, żywiec

Średniowieczna modlitwa do dziewięciu ziół:

„I ty babko, matko roślin, otwarta ku słońcu, potężna we wnętrzu, nad którą skrzypiały wozy, nad którą przejeżdżały konno kobiety, przejeżdżały konno narzeczone i galopowały parskające byczki. Wszystkiemu stawiłaś opór i przeciwstawiasz się wszystkiemu. Tak też przeciwstawiasz się truciźnie, zarazie i nieszczęściu, które toczy się przez kraj.”

 

Babka lancetowata-występowanie

Pierwotnie babka lancetowa występowała na terenie Europy, Afryki Północne oraz zachodnio- środkowej części Azji. Obecnie można ją spotkać na wszystkich kontynentach. W Polsce gatunek pospolity na terenie całego kraju. Przez rolników jest uważana za chwast.

Stosowanie herbicydów sprawia, że obszar naturalnego występowania babki lancetowatej się zmniejsza, dlatego od niedawna w niektórych krajach babka lancetowata jest uprawiana.

 

Odmiany

Rodzaj Plantago obejmuje ponad 160 gatunków. Wśród babek o właściwościach leczniczych można wymienić: babkę, większą, babkę zwyczajną, babkę średnią, babkę piaskową, babkę jajowatą czy babkę azjatycką.

Babka lancetowata- surowiec

W lecznictwie wykorzystuje się liście i nasiona babki lancetowatej. Oprócz babki lancetowatej właściwości lecznicze wykazuje także babka mniejsza, piaskowa i średnia.

Surowiec farmakopealny (Plantaginis lanceolatae) powinien zawierać 1,5 % irydoidów w przeliczeniu na aukubinę.

 

Babka lancetowata- historia

Liście babki były uważane w starożytności za panaceum na wszelkie dolegliwości.  W Chinach babka była znana 3 000 lat temu, gdzie była stosowana jako środek wykrztuśny, moczopędny, przeciwkrwotoczny i leczący bezpłodność. Była także stosowana w chorobach zakaźnych.

W Grecji i Rzymie leczono nią czerwonkę, kaszel. Była to roślina wykorzystywana jako lek na 24 choroby. Babka lancetowata znana była w Persji i Arabii.

Święta Hildegarda stosowała sok z babki do likwidowania piegów na twarzy i leczenia krwawych wymiotów. Nasiona z babki uznawała jako środek zapobiegający poronieniom.

W XIX i na początku XX wieku babkę lancetowatą uważano jako zioło działające odtruwająco.

 

Babka lancetowata w medycynie ludowej

W Polskiej medycynie ludowej babka jest znana jako lek działający na wszystkie błony śluzowe oraz jako środek czyszczący krew. Sok z liści używano przy febrze, użądleniach pszczół, trzmieli jako środek przeciwbólowy i przeciw zakażeniom. Liście babki utarte z białkiem przykładano w miejsce ukąszeń żmii. Na kolkę brzuszną robiono okłady z ciepłych rozgotowanych liści.

Litwini mieszali sok z babki z winem i stosowali jako lek na krwotoki wewnętrzne.

 

Składniki mineralne

 Głównymi związkami aktywnymi w liści babki lancetowatej są glikozydy irydoidowe (aukubina, katalpol) oraz glikozydy fenetylowe (akteozyd, plantamajozyd). Ponadto w liściach babki można znaleźć polisacharydy, flawonoidy, garbniki, fitosterole, substancje śluzowe i pektyny. Surowiec dostarcza również kwasy organiczne: askorbinowy, nikotynowy, fumarowy, benzoesowy, cytrynowy, wanilinowy.

Babka lancetowata jest źródłem witamin (A, C, K) oraz soli mineralnych: wapnia, potasu, krzemu, cynku, siarki, magnezu, sodu, żelaza, manganu, miedzi, molibdenu, glinu, fosforu, boru.

 

        BABKA LANCETOWATA DZIAŁANIE LECZNICZE

Babka lancetowata ma podobne właściwości i zastosowanie jak babka zwyczajna.

Liście babki stosuje się:

 • przy uszkodzeniu błony śluzowej żołądka lub jelit przez różne substancje chemiczne lub endogenne, a także przy mało nasilonej biegunce
 • pomocniczo przy wrzodach żołądka i dwunastnicy
 • jako środek przeciwkrwotoczny
 • jako środek moczopędny, który wpływa korzystnie na pracę nerek
 • aby złagodzić kaszel i świszczący oddech
 • przy silnym zaflegmieniu, przy kaszlu, krztuścu, dychawicy oskrzelowej, a nawet gruźlicy płuc
 • w formie płukanek jamy ustnej przy stanach zapalnych
 • jako środek podnoszący odporność
 • w formie okładów, aby złagodzić stany zapalne spojówek.
 • do leczenia ran, stłuczeń oraz poparzeń
 • jako środek na ukąszenia owadów, węży i skorpionów

Napoje z babki mają gorzki smak, więc można je dosłodzić miodem. Dobrze jest mieszać liście babki z innymi ziołami: w nieżytach przewodu pokarmowego z bobrkiem, a w owrzodzeniach z prawoślazem.

Z babki sporządza się napój wykrztuśny w połączeniu z tymiankiem, macierzanką lub korzeniami lub liśćmi prawoślazu. W ropnym zapaleniu spojówek babkę łączy się z najczęściej z rumiankiem, świetlikiem i kwiatami bławatka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Literatura

 1. Andrzejewska- Golec; Babka lancetowata- tradycja i współczesne zastosowania w lecznictwie; Panacea nr. 3 (24), lipiec- wrzesień 2008, str. 15-17
 2. Haralewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. Z o.o., Warszawa 2015, str. 26-27
 3. Ogonowski, Kołakowska A.; Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktów z babki lancetowatej; LAB 2016, nr. 5 str. 16-20
 4. Olechnowicz- Stępień D., Lamer- Zarwaska E.; Rośliny lecznicze stosowane u dzieci; PZWL, Warszawa 1992, str. 42-45
 5. Ożarowski A., Jaroniewski W.: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie; Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989, str. 88-93
 6. Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016; str.178-179
 7. Tyszyńska- Kownacka D.,  Starek T.; Zioła w polskim domu; Wydanie Watra, Warszawa 1988, str. 50- 52
 8. Wasilewska G.; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.36-37

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.