Aronia jest niezwykłym owocem. I choć nie jest zbyt smaczna, to posiada niezwykłe właściwości, które wpływają korzystnie na nasz organizm. 

Aronia- systematyka

Rząd: Różowce
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Aronia

 

Nazewnictwo

Łacińska: Aronia melanocarpa
Angielska: Chokeberry
Niemiecka: Aronia, Schwarze Apfelbeere
Polskie nazwy: Czarna jarzębina, aronia czarna, aronka

 

Występowanie aronii

Aronia pochodzi z Ameryki Północnej. Przywieziona do Europy rozprzestrzeniła się głównie w Rosji i Szwecji oraz w innych krajach klimatu umiarkowanego. W Polsce rośnie w stanie naturalnym głównie na ubogich glebach przy kamiennych zboczach, na torfowiskach oraz piaskach.

 

Aronia- odmiany

Oprócz aronii czarnoowowcowej można wymienić mniej znane w Europie odmiany:

  • aronia czerwona (A. arbutifolia), która nie jest rośliną popularną, ze względu na małe i bardzo cierpkie owoce
  • aronia śliwolistna (A. prunifolia), która ze względu na purpurowe owoce często jest mylona z aronią czarnoowcową.

 

Aronia- surowiec

Do celów medycznych, kulinarnych i kosmetycznych wykorzystuje się dojrzałe owoce aronii. Z owoców pozyskuje się sok oraz syrop aroniowy.

 

Historia

Pierwsze krzewy aronii dotarły do Europy w XVIII wieku. Wówczas zaczęto uprawę tej rośliny w Skandynawii oraz w Rosji. W latach 30-tych XX wieku w Związku Radzieckim Iwan Miczurin poszukiwał owoców łatwych w uprawie, o dużej wartości odżywczej i odpornych na mrozy. Wszystkie te oczekiwania spełniła aronia. Dopiero po II wojnie światowej stwierdzono, że owoce aronii nadają się do konsumpcji, wówczas zaczęto ją na szerszą skalę uprawiać głównie w Rosji. W latach 80-tych XX wieku w Polsce powstały pierwsze plantacje aronii.

 

Aronia w medycynie ludowej

W medycynie ludowej Ameryki Północnej zalecano spożywanie owoców aronii zwłaszcza kobietom w ciąży, aby dodawały sił i witalności. Sok z aronii uchodził za eliksir młodości, który rozjaśniał umysł i pomagał w problemach gastrycznych. Indianie z wysuszonych i zmielonych owoców robili okłady na rany i uszkodzenia skóry.

 

Zastosowanie aronii

  • Sok z aronii jest wykorzystywany jako barwnik
  • Aronia wchodzi w skład suplementów pomagających obniżyć ciśnienie oraz wzmacniających
  • Owoce aronii mogą być karmą dla kur

 

Aronia- składniki mineralne

Owoce aronii są bardzo bogate w związki przeciwutleniające jak flawonoidy, kwasy fenolowe, karotenoidy.  Są  uznawane za najbogatsze źródło antocyjanów w przyrodzie. Cierpki smak aronii jest spowodowany dużą zawartością garbników i pektyn. Owoce te to doskonałe źródło witamin (A, C, E, K, PP, kwasu foliowego) i minerałów (cynku, magnezu, potasu, wapnia). Owoce aronii dostarczają również cenne mikroelementy: żelazo, selen, bor, mangan, molibden, kobalt, jod.

Same owoce aronii nie ulegają psuciu po zbiorze, ponieważ zawierają substancje bakteriostatyczne zawarte głównie na skórce.




Syrop imbirowy na odporność

Imbir ma silne właściwości wzmacniające organizm, dodatek kurkumy i goździków wspomaga organizm w walce z wirusami, a cytryna i miód dostarczają witaminy

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

ARONIA-DZIAŁANIE LECZNICZE

Owoce aronii są cenione ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, które chronią przed skutkami wywołanymi dużą ilością wolnych rodników w organizmie. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz antymutagenne. Zawarte w owocach aronii substancje bioaktywne zmniejszają działanie uboczne leków przeciwnowotworowych i łagodzą skutki radioterapii.

Częste spożywanie owoców aronii w postaci niskosłodzonych przetworów:

  • reguluje wydzielanie trawiennych
  • obniża wysoki poziomu glukozy we krwi
  • może wywierać korzystny wpływ na wątrobę i chronić ją przed działaniem szkodliwych czynników
  • wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiegają krwotokom
  • dzięki zawartości polifenoli hamuje utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL)
  • działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie
  • przyspiesza usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn
  • dzięki zawartości antocyjanin poprawiają widzenie kolorów, widzenie o zmierzch i rejestrację obrazów
  • może okazać się pomocne w przypadku rozwijającej się zaćmy oraz degeneracji plamki żółtej
  • korzystnie wpływa na pracę mózgu, pomaga zachować sprawną pamięć i poprawia proces uczenia się
  • może mieć duże znaczenie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych
  • doskonale uzupełnia braki witaminowe i mineralne

 

Aronia-przeciwwskazania

  • Choroba wrzodowa i nadkwasota
  • Stany zapalne żołądka i dwunastnicy
  • Podwyższona krzepliwość krwi

 

Aronia- interakcje

Proantocyjanidyny oraz antocyjany zawarte w aronii są inhibitorami enzymu CYP3A4, który jest odpowiedzialny za biotransformację niektórych leków, dlatego nie należy przyjmować aronii ani jej przetworów razem z lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doroszko M., Janda K., Jakubczak K.; Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych; Kosmos, T 67, nr. 2 (213), 2018, str. 415-423

Mroczek J. R.; Aronia- cenna roślina użytkowa i lecznicza; Panacea Nr 3 (28), lipiec- wrzesień 2009, str. 22-23

Rumińska A.; Poradnik plantatora ziół; Państwowe Wydawnictwo Rolne i Leśne, Poznań 1991, str. 91- 97

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str.177-178

Szopa A., Kubica P., Ekiert H.; Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia x prunifolia (Marsh.) Rehd.); Post. Fitoter. 2017; 18 (2), str. 145-157

Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM Sp. z. o. o., Warszawa 2015, str. 10

Wawer I.; Aronia Polski Paradoks; Wyd. Agropharm S. A., Warszawa 2006

Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo Wektor; Warszawa, str.159-162

Wasilewska G. ; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.34-35




owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Agrest (łac. Ribes uva Crispa)

Agrest owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze agrestu. Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.